Az avasújvárosi falumúzeum udvarán nyílt meg tegnap a XXIV. néptánc- és népzenei tábor. A tábornak már negyedik éve Avasújváros ad otthont, emiatt került a tábor neve elé az avasújvárosi jelző, a tábor viszont jellegében és céljában nem változott, ezentúl is arra törekednek a szervezők, hogy kicsik és nagyobbak ismerjék és szeressék meg a néptáncokat, a népi játékokat, a hagyományos kézműves tevékenységeket. A megnyitón felléptek az avasújvárosi óvodások és kisiskolás gyerekek, akik népi gyermekjátékokat adtak elő Kispál Nándor, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem táncművészet kara hallgatójának irányításával.
A tábor ünnepélyes megnyitóján jelen volt Robert Laszlo, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont menedzsere is, aki köszöntőjében elmondta: jelentős lépésnek tartja, hogy Avasújvárosba került a néptánc- és népzenei tábor, hiszen Krupa Anna kiváló oktató és szervező, Majláth Gábor polgármester pedig hűséges támogatója a tábornak. A jó táborok sokat segítenek a gyerekek és a fiatalok identitásformálásában és önismeretük meghatározásában — mutatott rá a rendezvény értékteremtő jellegére az intézmény menedzsere. Krupa Anna elmondta: javaslatot tesz arra, hogy a szatmárnémeti Művészeti Iskolában indítsanak el népi hangszereket oktató tanfolyamot — ugyanis egyhetes táborban nem lehet megtanulni játszani egy hangszeren, iskolai szinten viszont négy-öt év alatt kialakulhatna egy szatmári népi zenekar.
Majláth Gábor polgármester gratulált a szervezőknek, akik viszonylag rövid idő alatt megszervezték a tábort, ugyanis félő volt, hogy a járványhelyzet nem engedi meg a fiatalok együttlétét. Avasújváros egyébként hatodik éve ad otthont a néptánc- és népzenei tábornak, amelyből ez volt az ötödik, mivel az elmúlt évben a járványhelyzet miatt elmaradt a táborozás, mondta az elöljáró, hozzátéve, hogy a helyi tanács igyekszik a lehetőségeihez mérten támogatni a rendezvényeket.
Ennek a tábornak egy célja van, hogy az újabb generációk is ismerjék és szeressék meg a néptáncot és a népzenét, mutatott rá Krupa Anna. Elmondta, hogy több mint húsz éve volt egy fiatalokból álló csapat, melynek tagjai úgy gondolták, hogy azt, amit az elődök ránk hagytak, meg kell őrizni, tovább kell adni a következő generációnak, mindez pedig egy táborban valósítható meg. Krupa Anna hisz abban, hogy a tábor résztvevői gazdag ismeretekkel térnek haza, és az itt tapasztaltak felkeltik az érdeklődésüket újabb ismeretek szerzése iránt.
Kallós Krisztina és Kovács Roland műsorvezetők, az avasújvárosi Aranyos Fodorkák tagjai elmondták, hogy a táborban részt vevő gyerekek és ifjak száma minden évben megközelítette a száz főt, ebben az évben hetvennyolc gyerek és ifjú jelentkezett, közülük sokan először kóstolnak bele a tábor életébe. Érkeztek táborozók Szatmárnémetiből, Sárközújlakról, Kőszegremetéről, Szinérváraljáról, Józsefházáról, de az ország más megyéiből és Magyarországról is.
A megnyitón az avasújvárosi Aranyos Fodorkák szilágysági lánykörtáncot és szatmári táncokat adott elő. A július 31-ig tartó táborban Lakatos Ágnes hét-nyolc éves gyerekeknek tanít gyermekjátékokat, Gresa Dávid gyerekeknek tanít táncot, Kiss Adorján 10–12 éveseknek tanít szatmári táncokat, Kispál Nándor szilágysági táncokat tanít az ifjaknak, Nevezi Dobosi Csilla népi furulyát oktat, Nagy Károly pedig citerázást. Azok, akik nem szeretnek hangszert tanulni, Istvánfi Géza vámfalui fazekasmester lányától fazekasságot tanulnak.
Elek György