Szatmár megye számos településén megnőttek a belvizek az utóbbi időszak gyakori és bőséges esőzéseinek következtében. Legnagyobb probléma az, hogy nincs megoldva az árkok, kanálisok tisztítása, meggyűlt bennük a szemét, így a vizet is nehezen vezetik le.
Szatmár megyében egyetlen község sem kötött szerződést az Országos Talajjavító Ügynökség (ANIF) Szatmár megyei kirendeltségével, emiatt az nem köteles lecsapolni a vizet sem a mezőgazdasági, sem a lakott területekről — tudtuk meg Adrian Bucureşteantól, a Szatmár megyei kirendeltség igazgatójától. Az ügynökség önfenntartó, az alkalmazottak száma minimális, a gépek üzemeltetése csak akkor lehetséges, ha a megrendelő — önkormányzatok, magánszemélyek vagy mezőgazdasági vállalatok — fizeti a munkálatok költségeit.
Dobos István, Mikola község polgármestere úgy tudja, nem kötelező szerződést kötni az ANIF–fal, véleménye szerint az intézménynek kötelessége fellépni akkor, ha a lakosság biztonsága veszélyben van. A Túr meg van áradva, de a vízszint még nincs olyan magasságban, hogy töltéstől töltésig érjen. A belvizeknél pedig az a helyzet, hogy ott áll a víz, ahol laposak a szántók és a legelők, és nincs árok a víz levezetésére.
Halmiban negyven-ötven hektár föld van víz alatt — számolt be Incze Lajos polgármester. — Felszólítottuk az embereket, hogy jó lenne megkötni a szerződést az ANIF–fal, de nem hajlandó rá senki. Még a mezőgazdasági társulások is idegenkednek a pluszkiadástól, szerintük nem lehet tudni, hogy van-e értelme a szerződéskötésnek, vagy ez is olyan, mint az egészségbiztosítás. Az igazság az, hogy nem az a nagy gond, hogy áll a víz a földeken, hanem az, hogy a kanálisok el vannak zárva: vagy megteltek szeméttel, vagy beszántották őket.
Gyákon György, Túrterebes község polgármestere állandóan járja a határt, egyelőre nem tapasztalt veszélyre utaló jeleket. A Túr a medrében van — amióta megoldották annak töltésrendszerét, nem kell félni attól, hogy elhagyja a medrét —, a Szőlőhegy irányában van negyven-negyvenöt hektár, ahol áll a víz, de a szivattyúrendszert beindították, innen is eltávolítják a vizet. A kérdés az, hogy meddig tart az esőzés?
Kállay Sándor, Bogdánd község alpolgármestere sem borúlátó a helyzetet illetően. A Mázsa patak meg van áradva, de még ötven centiméter van addig, amíg elhagyhatja a medrét. Ha tovább tart az esőzés, erre sor kerülhet, és akkor Szopor irányába sodródik majd a víz. A község településein (Bogdánd, Szilágyszér, Korond és Bábca) több helyen áll a víz a legelőkön, de ez minden hosszabb esőzés után így van. Ahhoz, hogy ezt elkerüljék, nagyon sokat kellene beruházni kanalizálásra — magyarázta a polgármester.
Elek György