Szatmárnémeti

Megmérettetések a LiterArt Magyartanári Egyesület szervezésében

2019.01.04 - 19:30

Az idei, 2019-es esztendőben is remek versenyek és rendezvények várnak a Szatmár megyei magyar tannyelvű osztályokban tanuló diákokra a LiterArt Magyartanári Egyesület szervezésében — tudtuk meg Gál Gyöngyi magyartanártól, az egyesület elnökétől.

Az első megmérettetést már ebben a hónapban megrendezik: a LiterArt és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium január 25-én, a magyar kultúra napjának alkalmából rendezi meg vers- és prózamondó versenyét, amelyre most is hat kategóriában várják a jelentkezőket. Az előkészítő, első és második osztályosoknak egy szabadon választott, versben vagy prózában íródott állatmesével kell készülniük, a III–IV. osztályosoknak egy szabadon választott prózarészletet kell előadniuk Lázár Ervin, Berg Judit, Méhes György, Bálint Ágnes, Nógrádi Gábor és Csukás István műveiből, az V–VI. osztályosoknak vers- vagy prózarészlettel kell készülniük a XX–XXI. század gyermek- és ifjúsági irodalmából, a VII–VIII. osztályosoknak egy szabadon választott, természetleíró vagy a természettel kapcsolatos verset kell előadniuk a XIX–XXI. század magyar vagy világirodalmából, a IX–X. osztályos középiskolások egy szabadon választott verssel lépnek majd fel Kölcsey Ferenc, Ady Endre, Kaffka Margit, Krüzselyi Erzsébet, Gellért Sándor, Fényi István, Dsida Jenő, Szilágyi Domokos, Páskándi Géza, Kovács András Ferenc, Jánk Károly vagy más szatmári alkotó költészetéből, míg a XI. osztályosok és a végzősök olyan verset kell válasszanak, amelyik életörömről, szerelemről, játékosságról szól a XX–XXI. század lírájából. Jelentkezni január 15-ig lehet a következő e-mail-címeken, elemiseknek: [email protected], gimnazistáknak és középiskolásoknak: [email protected].

Nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából nyolcadik alkalommal hirdeti meg az egyesület, a tanfelügyelőség és a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés a megyei szintű Hazafias Versek Versmondó Versenyét. A versenyfelhívás két korcsoportnak szól: az V–VIII. osztályos, valamint a IX–XII. osztályos diákok számára. A vetélkedőre bármely magyar költő hazafias témájú versével lehet nevezni most is, melynek előadási időtartama nem haladhatja meg az 5 percet. Jelentkezni február 25-ig lehet a következő elérhetőségeken: Muresan István, telefonszám: 0748931993, e-mail-cím: [email protected]; Gál Gyöngyi, telefonszám: 0744433896, e-mail-cím: [email protected]. A kategóriák győztesei március 15-én az RMDSZ központi rendezvényén, a Petőfi-szobornál mondják el verseiket.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség és a LiterArt Egyesület a magyar költészet napja alkalmából ismét meghirdeti versolvasó mozgalmát is általános és középiskolás diákok számára. A mozgalom célja a magyar költészet napjának méltó megünneplése mellett az, hogy a versolvasás minél szélesebb körben terjedjen, a versek olvasata által a poétikai nyelv értelmezése is elérhetővé váljon a líraolvasó diákok számára. A győztes kedvenc verset április 11-én az iskolában tanító magyartanár által kijelölt helyen és időpontban az iskola összes diákja egyszerre fogja felolvasni.

A költészet napja alkalmából versíró pályázatot is hirdettek a diákoknak, amelyre két verssel lehet pályázni március 1-ig. Rímeket faragni, érzelmekről írni igazi nagy kihívás, amelyhez lámpások lehetnek a magyar irodalom nagyjai. Fontos, hogy a diákok magukénak érezzék a verseket, minél többet olvassanak, és kedvet kapjanak az íráshoz is — vallják a pályázat ötletgazdái. A legjobb munkák felkerülnek a LiterArt Egyesület honlapjára. A III–IV. osztályosok a [email protected], az V–VIII. és IX–XII. osztályosok pedig a [email protected] e-mail-címre küldhetik verseiket.

Ezen a tavaszon sem marad el a nagy sikerű Könyvbarátok vetélkedő, melyre a megyei általános iskolák V–VIII. osztályos tanulóinak nevezését várják március 29-ig. Jelentkezni Rus Annamária tanárnőnél lehet a következő telefonszámon: 0745083870 vagy az [email protected] címen. A verseny célja most is a tanulók irodalmi ismereteinek bővítése, kreativitásuk fejlesztése, szókincsük gyarapítása, a szövegértési és kifejezési készség fejlesztése, a szép magyar beszédre való nevelés.

A megmérettetések sora május folyamán a megyei Diákszínjátszó Fesztivállal zárul, amelyet tizennegyedik alkalommal rendez meg az egyesület, a tanfelügyelőség és a halmi polgármesteri hivatal. A verseny célja az iskolákban működő diákszínjátszó csoportok seregszemléje, amely a színpadi formák segítségével — mozgás, zene, szép magyar beszéd — bővíti a diákok önkifejezési kultúráját.

Bumbuluţ Krisztina