„Az elmúlt évektől eltérően a parlament különösen operatív munkát követően még idén elfogadta a 2023-as év költségvetését. Románia új költségvetését viszonylagosan óvatosan, kiegyensúlyozottan kialakított, egyik célja a gazdaság fellendítése, visszaterelni a költségvetési hiányt a normális kerékvágásba, illetve támogatni a családokat” – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
A költségvetés összeállítása kapcsán Magyar Lóránd és Nagy Szabolcs parlamenti képviselők, valamint Turós Lóránd szenátor munkájának köszönhetően két fontos, Szatmár megyét érintő beruházás is bekerült a 2023-as évben központilag támogatott beruházások közzé. Egyik egy megyeközpontbeli utca továbbépítését célozza meg, a másik egy nagykárolyi, megyei tulajdonban lévő ingatlan rég várt felújítását teszi lehetővé.
Lassan az enyészetté válna
Szatmár megye tekintetében Nagykárolyba, egy B kategóriás műemléképület felújítására érkezik támogatás a költségvetésből, 1,59 millió lej értékben. A Iuliu Maniu utca 19. szám alatt található ingatlanban valamikor fogorvosi rendelők működtek, ám egy éve megsérült a tetőszerkezete, és pedig használhatatlanná vált.
„Egy régi, patinás épületről van szó, amelyben hat fogászati rendelő és két fogászati laboratórium működött. A közel 600 négyzetméteres alapterületű épület tetőszerkezete ezer négyzetméternél is nagyobb, az összegből az épületet strukturálisan erősítenénk meg, illetve a tetőszerkezetet újítjuk meg” – magyarázza Pataki Csaba megyei tanácselnök, aki szerint Nagykároly városával közösen találnának majd új funkciót a megújult épületnek. Szociális ellátóközpont és orvosi rendelők is működhetének benne egyszerre.
A Czukor-család lakta
A szóban forgó műemléképület a város egykori főutcáján, a valamikori megyeházával átellenben található. Mellette, jobb oldalt kapott helyet anno az egykori városi közfürdő épülete. Dr. Hágó Attila Nándor régész-töreténész, a Nagykárolyi Városi Múzeum részlegvezetője hírportálunk érdeklődésére elmesélte, hogy a most felújításra váró épületet a XIX. században húzták fel, és Cukor-házként emlegették a helyiek, ugyanis egy időben a Czukor-család lakta, amely egyenesági rokonságban állt az Amerikai Egyesült Államokban híressé vált George Cukor magyar származású amerikai filmrendezővel, aki egy New York-i magyar zsidó családban született. „Az ingatlant szecessziós stílusban építtették. Olyan, a korra jellemző díszítőelemek kaptak helyet a homlokzatán és az ablakai fölött és között, mit a különböző virág- vagy növényminták” – részletezte a szakember. Ez a ház az 1900-as évek első évtizedében Pap Béla ügyvéd tulajdona volt.
Sok minden volt ott
Több mint egy évszázados fennállása során az Cukor-ház többféle közintézménynek is helyet adott: működött benne kaszinó, de volt ott Aranycsillag-fogadó, Királyi jegyzői hivatal és kölcsönbank is. A múlt század második felétől kezdve a 2000-es évek elejéig fogorvosi rendelőknek adott helyet. Az utóbbi években üressé vált és az állaga egyre jobban leromlott. A tetőszerkezet megsérülését követően a folyamatos beázások tönkretették. Ma már életveszélyes benne tartózkodni.
A jövőben ismét régi fényében tündökölhet, és nem kell a nagykárolyiaknak attól tartaniuk, hogy egy szép napon összedől. Egy újabb műemléképületet őriznek meg így az unokáinknak.
Végh Balázs