Nagykároly

Megköszönte a szülők támogatását

2015.07.18 - 15:05

Tegnap délelőtt ballagott az a két szakmunkásképző osztály a Nagykárolyi Simion Barnuţiu Technikai Líceumban, melynek diákjai duális képzési rendszerben lettek oktatva. A jövő értékes szakembereinek kiképzése — ezt a célt tűzték ki a tanintézményben dolgozók.

„Eredményt elérni csak csapatban dolgozva lehet” — vallja a nagykárolyi szakmunkásképző iskola igazgatója, Gindele Imre. „Jó csapatban pedig még nagyobb az esély arra, hogy a siker kézzel fogható legyen” — folytatja a gondolatmenetet. S valóban, minden jel arra utal, hogy a nagykárolyi szakoktatás eredményessége túllép a város és a megye határain, hiszen már országos viszonylatban is követendő példaként emlegetik a sikerrel alkalmazott, duális módszert. Bizonyság erre egy, az elmúlt hét elején, Szovátán megtartott, Kárpát-medencei szintű megbeszélés is, melyet az RMPSZ (Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége) szervezett. A találkozó keretében a magyar szakoktatás képviselői gyűltek össze, s arról tárgyaltak, hogy milyen irányba haladjon tovább a szakoktatás. A jelenlévők egybehangzó álláspontja volt, hogy a nagykárolyiak eredményei példaértékűek, tájékoztatta lapunkat Gindele Imre. Az igazgató elmondta, furcsállta, hogy a partiumi részről rajtuk kívül csak egyetlen olyan tanintézmény képviseltette magát, melynek küldöttét elkísérte partnercége, a Polipol Mobila Kft. reprezentánsa is.

„Fontos volt a szovátai találkozó, hiszen már ott elmondtam, hogy a mai (tegnapi, azaz pénteki — a szerző megj.) hivatalos tanévzárónkon az iskolából elballagó diákjaink már azzal a biztos tudattal távoznak a padból, hogy egy, a pályakezdéshez szükséges szakképzettség birtokába kerültek. Ez pedig lehetőséget nyújt arra, hogy annál a cégnél, ahol szakmai gyakorlati képzésben vettek részt, munkába is álljanak. Azért is fontos ez a mai nap, mert több olyan diákunk is végzett, akik munkájukkal, szorgalmukkal és érdeklődésükkel elérték azt, hogy oklevéllel és könyvjutalommal díjazzák őket. Külön kiemelném azt a leányzót, Groza Cornelica-t, aki saját erejéből (hiszen árvaházban nőtt fel és ott is él a mai napig), három év alatt elérte azt, hogy a Polipol Mobila cég pénzjutalmát kiérdemelje. Ő egy ezer lejt tartalmazó borítékot vehetett át Knecht Csaba aligazgatótól, s úgy gondolom, nagyon megérdemelte ezt a jutalmat. Nagyon remélem, hogy az ő döntése az lesz, hogy munkába áll a Polipolnál. Július 27-én lesz a végzősök szakvizsgája, és a Polipol vezetőjével megegyeztünk abban, hogy a megmérettetésen a cég személyzeti osztályának képviselője is jelen lesz. Azzal kezdjük majd a vizsgát, hogy azok a gyerekek, akik szeretnék, kitöltik helyben a jelentkezési lapot, és ha megfelelnek, akkor azonnal munkába is állhatnak. Ez a lehetőség kevés helyen adatik meg manapság” — mondta az igazgató.

Knecht Csaba, a Polipol Mobila Kft. aligazgatója kifejtette, óriási lehetőségek rejlenek a szakoktatásban. Hatalmas hiány van a munkaerőpiacon szakemberekből, s ezt az űrt időszakosan csak úgy tudják pótolni, ha elszipkázzák a más cégeknél tevékenykedőket. Azért tartják fontosnak a nagykárolyi szakiskolával való együttműködést, mert közös erőfeszítéssel van esély arra, hogy jó szakembereket képezzenek ki.

„Mi azt tervezzük, hogy indítunk egy kárpitos képzést augusztustól, s abban a csoportban elsőbbséget élveznek a szakosztályban tanuló diákok. Azt is elmondhatom, hogy a nálunk fél éve gyakorlatozó diákok, akik a teljes munkának egy adott fázisát már jól ismerik, versenyképes darabokat készítenek. Tehát tudják a szakmát, mi pedig rájuk merjük bízni a munkafolyamat gyakorlati, élesben zajló részét is. Ők, ha befejezik a kilencedik osztályt és megfelelnek, a nyári időszakra már munkaszerződést is kapnak, így kenyérkeresőkké válnak” — magyarázta Knecht Csaba.

„A most végzett két osztály diákjainak jelentős hányada visszatér majd ősszel a tanintézménybe, hogy esti képzési rendszerben megpróbáljon leérettségizni. S teszik mindezt várhatóan majd a munka mellett. Azonban, tekintve a jelenlegi érettségi szigorát, nem valószínű, hogy sikerrel érettségiznek majd, de én mégis azt mondom, hogy be kell iratkozniuk, mert kinyílik előttük egy másik lehetőség: hogy posztliceális képzésben tovább fejlesszék magukat. A gyereknek lesz egy ötéves szakmai régisége, kipróbálja magát a szakmában, s ha tízéves időtartamot veszünk, akkor a Polipol vezetői dönthetnek úgy, hogy a ranglétrán történő előrelépés lehetőségét megnyitják a diák előtt. Ez lehet egy életpályamodell a nálunk végző diákok számára” — mondta Gindele Imre.

Az igazgató hozzátette, nagyon hálás a szülőknek, amiért megtisztelték őket bizalmukkal, s iskolájukba íratták gyermekeiket. Kifejtette, reméli, hogy ez a tendencia megmarad, s idővel sikerül kigyomlálni az emberek tudatából azt a hamis tézist, mely szerint szakiskolába csak a butább gyermekeket íratják, s így a szakoktatás visszakapja méltó helyét és rangját az oktatás területén.

 

 

Tőtős Tímea