Megkezdte Mani a felzárkózást

2018.01.08 - 08:12

Tizenhárom helyet lépett előre egy nap alatt a szatmárnémeti Gyenes Emánuel, a Dakar-rali második versenynapjának a végén.

A szombati ünnepélyes rajt és rövid speciális szakasz után vasárnap megkezdődött az vérbeli Dakar a mezőny számára. 40 kilométer hosszú kanyon után szűk homokdűnék között zajlott a versenyzés, összesen 276 kilométer hosszú mért szakaszon. Ráadásul nehezítő körülményként ezúttal az autósok rajtoltak elsőként, így a Maninak sokat kellett „nyelnie” a Pisco környékén zajló futamon, hiszen nem csak autósok, de sok motoros és kvados is volt még előtte. Vasárnap ugyanis negyvennyolcadikként rajtolt a motorosok között.

Mani legutóbb 2012-ben versenyzett az Atacama-sivatagban, 2016-tól, a Marokkó-rali óta még magas dűnékkel sem volt dolga a szatmári pilótűnak. Így a vasárnapi második Dakar-nap arra szolgált, hogy ismét hozzászokjon a sivatagi, magas dűnés környezethez.

„Az első nap sok időt vesztettem egy ellenőrző pont (way point) keresésével, de ez jó kis bemelegítő volt. A második próba kissé hosszú volt, sok homokkal. Az úton sok felborult, vagy homokba vesztegelő versenyautót láttam. Nekünk, motorosoknak sem volt egyszerűbb dolgunk, néhány dűnéből úgy kászálódtunk ki, mintha egy tölcsérből kellett volna feljöjjünk. Elég meleg volt, ezért a homok is meglazult. Örülök, hogy az üzemanyagtartály üresedésével együtt a tempóm is megnőtt, és sikerült elég sok motorost megelőzni, ezzel kicsit ledolgoztam az első napi hátrányomból” — összegezte röviden Mani, akinek a szakaszideje a 37. helyre volt elég, de összetettben ezzel már a 35. helyen áll.

Január 8-án, a harmadik versenynapon Pisco és San Juan de Marcona között 504 kilométert teljesít a mezőny. A 296 kilométer hosszú mért szakasz kanyonokban és homokdűnékben bővelkedik. A versenyzők áthaladnak az Ica tartományon is, ahol a világ egyik legmagasabb homokdűnéje is található. Romániai idő szerint Mani 13 óra 44 perckor, helyi idő szerint 06:44 órakor indul a speciális szakaszon.

A dűnék lesznek a főszerepben a keddi, január 9-i szakaszon is. A San Juan de Marcona körüli etap rajtját Csendes-óceán strandvidéken rendezik, ahonnan egyszerre 15 motoros vág neki a Dakar-rali eddigi leghosszabb dűnés szakaszának: a 330 kilométer hosszú speciálisból 100 kilométer sivatagban, különböző típusú homokban, és különböző magasságú dűnék között vezet.

Szöveg: Pesek Attila