Szatmárnémeti

Megkezdődtek a vízi terápiák

2013.07.03 - 07:57

Szatmárnémetiben is elérhető a vízben történő fejlesztés mint kiegészítő foglalkozás. Már az első alkalmak után tapasztalható a hidroterápia kedvező hatása — vallják a terapeuták.

 

 

Már negyedik hete, hogy a Boldog Scheffler János Központ terápiái között igénybe vehető a hidroterápia mint kiegészítő foglalkozás. A rehabilitációs jelleggel vízben történő fejlesztés eddig csak hosszú, fárasztó utazással volt elérhető, most először azonban Szatmárnémetiben is lehetséges, sok pluszköltségtől és kellemetlenségtől mentesítve mindazokat, akiknek szükségük van erre a fejlesztésre. A szatmárnémeti hidroterápiát már indulása előtt nagy érdeklődés kísérte, és a kezdés óta is sokan jelentkeztek.

 

Ahogy Fazekas Birgitta TSMT terapeutától, a központ szakmai vezetőjétől megtudtuk, jelenleg három kategóriát határoztak meg, így állították össze a csoportokat: mozgásfejlődésükben érintett gyerekek, félévestől négyévesig; autizmussal élő gyerekek, kétévestől négyévesig; figyelemzavaros, iskolai problémás, már iskoláskorú gyermekek. Heti egy-két alkalommal egyórás terápián vehetnek részt ezek a csoportok, az alkalmakon pedig három-négy terapeutával meghatározott mozgás- és ingerprogramot követnek. Az autista csoporttal ugyanakkor jelen van még egy specialista, aki a szülő-gyerek együttműködésre, a terápiás helyzetben fellépő esetleges viselkedésproblémák kezelésérében segít a terapeutáknak és a családoknak.

Fontos tudni, hogy a hidroterápia kiegészítő foglalkozás, hiszen míg a mozgásfejlődésükben érintett gyermekek alapfejlesztési eljárása a szenzomotoros fejlesztés (TSMT), az autista gyerekeké a viselkedésterápia és gyógypedagógia. A kiegészítő foglalkozás célja mindig a fő terápiák hatásainak felerősítése, kiegészítése, valamint a készségek spektrumának minél szélesebbé tétele.

 

A gyerekek tízalkalmas blokkokban látogatják a hidroterápiát, minden ilyen blokk után pedig megvizsgálják: szükség van-e még a vizes közegre, vagy szüneteltetik, esetleg teljesen elhagyják. Ha ugyanis azt látják, hogy a gyerek már vízben jól mozog, figyel, együttműködik, de szárazföldön kevésbé eredményes, akkor medencén kívül folytatódik a fejlesztés, és esetleg később térnek vissza a medencébe, ráerősítés céljából. A gyereknek a szárazföldi közegben kell helytállnia az életben, ezért a készségeket ennek megfelelően kell kialakítani és megerősíteni.

 

A most várólistán levő gyerekeknek is van tehát lehetőségük bekerülni a programba, hiszen míg a csoportok tagjai is folyamatosan változnak a fejlődésüknek megfelelően, addig új csoportot is készül hamarosan a Boldog Scheffler János Központ indítani. Az igényeknek megfelelően nagyobb — hat-nyolc éves — és mozgásukban sérült gyerekeknek indítanak majd egy csoportot.

 

Fazekas Brigitta elmondta, a június 10-én indult hidroterápia első hetei után már fontos tapasztalatokról tudnak beszámolni a terapeuták. Miután a kicsik megszokták a környezetet, nehezíthették a gyakorlatokat, és rátérhettek a konkrét mozgásfejlesztésre. Az autista gyerekeknél lényegesen javult az együttműködés: míg az elején nem kapaszkodtak, és nem figyeltek, ma már sokkal jobban helyt tudnak állni. Szintén érdekes és értékes megfigyelés, hogy sok szülő — kiváltképp a nagygyermekes szülők — hajlamosak túlsegíteni gyermeküket a vízben is, úgymond „helyettük akarják elvégezni a gyakorlatokat”. Így itt nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy a szülő értse meg először a gyakorlatokat, és hagyja, hogy a gyerek végezze azokat, akkor is, ha esetleg közben elesik. „A hidroterápia a gyerekek fejlesztéséért van, de a szülők is sokat tanulhatnak arról, hogyan kell csemetéjükkel úgy foglalkozni, hogy bár vigyáznak rá, mégis hagyják, hogy ő tegye meg a saját lépéseit. A víz egy olyan közeg, ahol nem baj, ha elesik valaki, mert nem üti meg magát. A szülő vigyázhat rá, vezetheti, de hagyhatja, hogy gyermekét elsősorban tapasztalatai vigyék, és a saját útját járja. Hiszen a szülő nem lesz mindig a gyerek mellett, ezért ő meg kell hogy tanuljon egyedül boldogulni” — tette hozzá Fazekas Brigitta.

 

A G. Coşbuc utca 2. szám alatti Boldog Scheffler János Központ hidroterápiája tehát mindenki előtt nyitott, a terapeuták egy felmérést követően határozzák meg az alapterápiák mellett a kiegészítő foglalkozások alkalmazásának hasznosságát. Amennyiben pedig a hidroterápia is ajánlott, kellemes és diszkrét környezetben vehetik ezt igénybe az érintettek.