Több mint száznegyven hagyományőrző vesz részt az Erdődön negyedik alkalommal megrendezésre kerülő középkori várfesztiválon, mely a 800 éves város turizmusának fellendítését szolgálja.
Tegnap vette kezdetét az idei Erdődi Középkori Várfesztivál, amit sikerült nemzetközi rangra emelni azzal, hogy magyarországi hagyományőrzők is részt vesznek az eseményen. Délelőtt egy tanácskozást szerveztek a média képviselőivel, melynek az volt a célja, hogy megtalálják a módszert ahhoz, hogy rendszeresen és hitelesen tudjanak tájékoztatni a kulturális életről és a kulturális rendezvényekről. Ezt követően a várnál mutatkoztak be a hagyományőrző együttesek, felidézve a középkori élet fontosabb vonásait és az akkori szokásokat. A látványos lovagi tornák és bemutatók sorában érdekesnek tűnt a Crux Alba egyesület produkciója, melynek tagjai a Mátyás-korabeli életmóddal ismertették meg az érdeklődőket.
A hajdúszoboszlói Crux Albat alkotó középkori hagyományőrzők a tizenötödik századi tábori élettel foglalkoznak, vagyis a Mátyás király korabeli időszakot elevenítik fel korhű ruhák, korhű fegyverek és korhű ételek révén. Csak olyan ételeket fogyasztanak, melyek a Kolumbusz előtti időszakból származnak: nincs bennük krumpli, paprika, paradicsom, kukorica, viszont nagyon sok húst fogyasztanak árpával, kölessel, zöldségekkel, mártásokkal. Lényegében az 1450 és 1491 közötti időszakot jelenítik meg. Kolumbusz 1492-ben fedezte fel Amerikát, de utána el kellett teljen százötven év, amíg elterjedtek azok a növények, melyeket behoztak és ma is használunk. Európa több országában is bemutatkoztak már a hagyományőrzők. Tegnap a reggelijük bundás kenyér volt, ebédre csirkét készítettek gyömbérrel, zöldségkörettel és árpával. A műsorukban fegyverbemutató is szerepelt: tűzfegyvereket, kardokat, lándzsákat tettek közszemlére, volt továbbá ruhabemutató, és egész nap nyomon lehetett követni a korabeli tábori életet. Ugyanúgy éltek az erdődi „táborban”, mint ahogy 550 évvel ezelőtt éltek a katonák. Mátyás seregében nagyon sok cseh huszita szolgált. Annak idején a katonák a családjukkal együtt mentek harcolni. Amíg a férfiak harcoltak, a nők és a gyerekek a táborban ételeket készítettek. Erdődön a férfiak nem „harcoltak”, hanem fegyverbemutatót tartottak.
Elek György