Nagykároly

Megkésett egyeztetés a nagykárolyi lakók és az Apaserv között

2017.03.25 - 10:00

Lakossági fórumot tartottak tegnap a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatalban. A találkozót a tömbházakban élők hívták össze, hogy kifejezzék nemtetszésüket az Apaserv munkái miatt.

Puskaporos hangulatban zajlott az a lakossági fórum, amelyikre a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatalban került sor péntek délelőtt. Az esemény kiváltó oka az a hetek óta zajló munkálat volt, melyet a lakók megkérdezése nélkül végeztet az Apaserv Regionális Vízszolgáltató Vállalat, illetve a munkálatokra megbízást kapott cég. Az Apaserv vezetőségének döntése értelmében ugyanis hetek óta fúrják-faragják a nagykárolyi tömbházakat, nem kis bosszúságot okozva ezzel az ott élőknek. Új vezetéken érkezik majd az ivóvíz az érintett háztartásokba, s a beavatkozás célja, hogy minden lakásba új vízórát szereljenek fel. Így szeretné a cég megvédeni érdekeltségeit, mivel soha nincs kiegyenlítve az elfolyt vízmennyiség és a papíron befizetett összeg. A beruházás ebből a szempontból indokolt is lenne, azonban – jó szokás szerint – ismét fordítva ültek a lóra az illetékesek. Eltekintettek attól az „apróságtól”, hogy ha már a lakosok nyakába pluszköltséget varrnak azáltal, hogy ők is kénytelenek lesznek új vezetékrendszert kialakítani az otthonukban, akkor legalább a munkálatok megkezdése előtt egyeztessenek azokkal, akiket mindez a leginkább érint: a nagykárolyi tömbházakban élőkkel. Ez a mulasztás úgy tűnik, fontos következményekkel jár, hiszen a tegnapi fórumon Kovács Jenő polgármester felszólította a vízszolgáltató vállalat és a kivitelezéssel megbízott cég jelen lévő képviselőit, hogy állítsák le a munkát és csak azután folytassák, ha sikerült megegyezniük a nagykárolyiakkal. „Jót akartatok, de azzal, amit csináltatok, csak bajt okoztatok, s ennek két oka is van: az egyik, hogy rossz minőségű a kivitelezés, a munka, amit végeztek, míg a másik, hogy nem tárgyaltatok a lakókkal még a munka megkezdése előtt” – fogalmazott a polgármester.

A tömbházakban élőkkel való egyeztetést követően folytatódik csak a vízvezeték-cserélési munkálat az érintett nagykárolyiak otthonában, ebben egyeztek meg a szolgáltató és a lakók képviselői a fórumon.

Sok sebből vérzik az Apaserv Regionális Vízszolgáltató Vállalat és a nagykárolyiak viszonya. Míg az elmúlt években a vezetékből folyó koszos víz miatt szenvedtek a lakosok, az utóbbi időszakban a vállalat által megkezdett vízvezeték-cserélési munkálatok borzolják a nagykárolyi tömbházakban élők kedélyeit. Jobban mondva az a tény, hogy a szolgáltató a munkálatokról elmulasztotta tájékoztatni a lakosokat.

Ahhoz, hogy megszülessen a konszenzus, tárgyalásra van szükség, viszont, mint tegnap a lakosság visszajelzéseiből ismételten kiderült: a kommunikáció nem erős oldala a vízszolgáltató vállalat illetékeseinek.

A lakossági fórumot a lakosok kezdeményezték. Azok a nagykárolyiak, akik rendszeresen fizetik a számláikat, s akik — mint elhangzott — kikérik maguknak, hogy a cég, mindennemű egyeztetést nélkülözve úgy kezdjen munkálatokba a lépcsőházakban, hogy az ott élőket meg sem kérdezik minderről.

Az egyeztetésen jelen volt a vállalat nagykárolyi vezetője, Ovidiu Papi, a cég technikai igazgatója, Leitner Ioan és a kivitelezéssel megbízott cég vezetője is. A moderátor szerepét Kovács Jenő polgármester vállalta, aki a fórum elején arra kérte a nagykárolyiakat, hogy próbáljanak meg, még ha mérgesek is, kulturált vitát folytatni.

Ovidiu Papi igazgató megpróbálta vázolni, illetve érvekkel alátámasztani az okokat, melyek a vezetékcserélési munkálatokat elindították. Mint mondta, közel kétezer háztartásban hajtják végre a munkálatokat, s ezen esetek jelentős részében — nagyjából hatszáz kérvényt jelent — maguk a lakók kérték az egyéni vízóra kihelyezését, mivel nem hajlandóak mások tisztességtelensége miatt a többletfizetésre.

Sok esetben ugyanis nem annyit diktálnak be, amennyit az egyéni vízórájuk mutat, így nem a megfelelő összeget fizetik. Arra is sok példa van, hogy egyáltalán nem fizetik ki az elhasznált vizet — hangzott el a gyűlésen Papi részéről. Emiatt a cégnek veszteségekkel kell számolnia. A víz pedig sok esetben a rossz vezetékek miatt, a tömbházak pincéjében folyik el. Hogy ezt a veszteség megszűnjön, az Apaserv cég magára vállalta az új vezetékek beszerelési munkálatainak költségeit, igaz, hogy a lakás bejárati ajtajától a víz bevezetésének költségeit a konyhába, mellékhelyiségekbe a lakóknak kell finanszírozniuk.

A munkavégzés is hagy kívánnivalót maga után — ezt már Kovács Jenő mondta, aki azt is felrótta az illetékeseknek, hogy a minőségi elvárásokat nélkülözi a munkálat, illetve azt is, hogy a kivitelezőnek vissza kell állítania az eredeti állapotot a befejezést követően, s ez sem történik meg.

Engedve a lakossági nyomásnak, Leitner a következőt javasolta: a jelenlévők egy lapra írják fel a nevüket, címüket és fogadják a közeljövőben az Apaserv és a kivitelező cég képviselőit. Közös egyeztetésen döntsenek arról, hogyan lehetne elvégezni a munkálatokat az adott lépcsőházban. Amennyiben a lakókkal sikerül konszenzusra jutniuk, akkor zöld utat kap az adott lépcsőházban a vezetékcsere, amennyiben nem, akkor nem lesz új vezetékük. Leitner viszont azt is kihangsúlyozta: ha a munkálatok lezárultát követően olyan lépcsőházban, ahol nem történt vezetékcsere és egyéni vízóra beszerelés, rosszul vagy egyáltalán nem fizető lakás lesz, az összes lakó víz nélkül marad, mert elzárják a csapot.

A cseppet sem baráti hangulatú egyeztetés a konszenzusra való törekvés szándékával ért véget.

Tőtős Tímea