A területalapú támogatások keretében előlegként 69 eurót kapnak hektáronként a mezőgazdászok, az összeg a hónap végére ott lesz a bankszámlákon, a másik részlet jövő év elején esedékes.
Azt követően, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium az elmúlt héten megállapította, a kormány pedig elfogadta a 2014-re közvetlenül járó egyedi területalapú támogatás (SAPS) értékét, csütörtöktől a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) megyei kirendeltségei elkezdték utalni az első részletet, amely hétfőtől már megjelenik a gazdálkodók bankszámláján. Az egységes össztámogatás 156,89 euró hektáronként, a cukorrépa esetében 379,17 euró/ha, a rizsnél pedig 300 euró, ebből most előlegként 69 euró/hektár összeget kapnak meg a gazdálkodók, a támogatást 4,4102 lej/euró árfolyamon folyósítják.
Ebben az esztendőben Románia az uniós alapokból 8,7 millió hektárra összesen 1,367 milliárd eurót kapott, ehhez jön még a cukorrépa-termelőknek járó 3 millió euró és a rizstermesztésért kifizetendő 3 millió euró többlettámogatás. Korábban 79 euró/ha előlegről volt szót, de mivel ez nem lehet több, mint a teljes összeg 50 százaléka, 10 euróval kevesebbet kapnak a mostani első körben. „A következő két hét alatt 680 millió euró kerül a gazdák bankszámlájára, a 2-es tengely mentén folyósított összesen 618 millió euró mellé. Azért teszem ezt az ígéretet, hogy mindent elkövessünk a késések elkerülése érdekében. Meggyőződésem, hogy az elmúlt két évben azért teljesített jól a román mezőgazdaság, mert idejében ki tudtuk fizetni ezeket a támogatásokat a gazdáknak” — jelentette ki Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter. Az APIA szintén csütörtöktől kezdte el folyósítani a területalapú támogatás mellé járó kiegészítő támogatások (211-es – hátrányos hegyvidéki övezet; 212-es – hátrányos övezet; 214-es – agrár-környezetgazdálkodás) első részletét, a teljes összeg legfeljebb 74 százalékát. Ezekben az esetekben 4,47 lej/euró árfolyamon utalják a pénzt. .
Ami Szatmár megyét illeti, 21 405 gazdálkodó jogosult a támogatásra, ez összesen 232 365 hektárt jelent, tehát átlagosan több mint 10 hektár jut egy főre, az össztámogatás pedig közel 18,6 millió eurót tesz ki.
Romász János