A tájékoztatás szerint a csalók a spoofing néven ismert hívószám-hamisítási módszert használják, aminek a lényege, hogy az áldozat készülékén nem a hívást kezdeményező valódi telefonszáma jelenik meg, hanem egy másik szám, amelyet a hívó fél előre beállít, hogy elnyerje az áldozat bizalmát - írja az Agerpres.
Segítséget ígérnek
Ebben az esetben a képernyőn megjelenő szám a DNSC-hez köthető, és a csaló egy fiktív nevet használva az intézmény egyik alkalmazottjának adja ki magát, majd felajánlja a segítségét az áldozat számlájáról eltűnt pénzösszeg visszaszerzéséhez. Ehhez elkéri a felhívott személy teljes nevét, bankszámlaszámát és személyi számának (CNP) utolsó hat számjegyét.
Ellenőrizni kell
A DNSC felhívja a figyelmet, hogy az intézmény képviselői sosem hívják fel a felhasználókat a számlájukról eltűnt pénz visszaszerzésének ígéretével, és sosem kéri tőlük telefonon személyes vagy banki adatok megadását. Ha ilyen jellegű hívás érkezik bármely más hatóság vagy intézmény részéről, ajánlatos egy másik kommunikációs csatornán ellenőrizni a valódiságát - figyelmeztetnek.
Telefon: 1911
Ha az áldozat megadta a csalóknak a bankkártya-adatait, azonnal értesítenie kell a bankot, ha pedig kárt szenvedett, feljelentést kell tennie a rendőrségen, illetve tájékoztatnia kell a DNSC-t is a 1911-es telefonszámon vagy az [email protected] e-mail címen - hívták fel a figyelmet.
Hírszerkesztő