Szatmárnémeti

Megjelentek a fertőzött szúnyogok

Ha a szabadban tartózkodunk, azt ajánlják, használjunk szúnyogriasztó sprayt (Fotó: Getty Images)
2021.07.24 - 17:19
Tavaly két lehetséges nyugat-nílusi vírussal fertőzöttet regisztráltak Szatmár megyében, és egy esetben igazolódott be a szúnyogok által terjesztett megbetegedés. Idén Szatmár megyében még nem, a fővárosban viszont már megjelentek a fertőző szúnyogok.

A nyugat-nílusi vírus most már évek óta felüti a fejét térségünkben a melegebb időszakban, ezen a héten pedig a fertőzést terjesztő szúnyogokat azonosítottak a fővárosban. Bukarest közegészségügyi igazgatósága szerint megbetegedést még nem regisztráltak, csupán a fertőzést terjesztő szúnyogok jelenlétét regisztrálták több kerületben. A fővárosban ezért komoly szúnyogirtási akció veszi kezdetét, a perifériától egészen a zsúfolt kerületekig.

Szatmár megyében tavaly két gyanús esetet vettek nyilvántartásba a közegészségügyi hatóság szakemberei, egy lakos esetében pedig be is igazolódott a gyanú, hogy nyugat-nílusi vírussal fertőződött meg. 2019-ben szintén egy szatmárit betegített meg fertőzött szúnyog, 2018-ban viszont három esetet jelentett a közegészségügy.

A vírus madarakról terjed madarakra szúnyogok közvetítésével, így marad fenn a természetben. Az ember és a lovak a szúnyogcsípések által szintén megfertőződhetnek és megbetegedhetnek, de fertőző forrásként nem szolgálnak, mivel a vírus csak kis mértékben szaporodik el a vérükben, onnan azt a csípő szúnyog nem tudja felvenni.
A legtöbb, embert érintő fertőzés tünetmentesen zajlik. A fertőzött személyek néhány százalékánál 3–14 nap lappangási idő után enyhe influenzaszerű tünetek jelentkeznek: láz, fejfájás, izomfájdalom, melyhez bőrkiütések társulhatnak. A betegek tünetei többnyire 3–6 nap alatt maguktól elmúlnak. Súlyos esetekben idegrendszeri tünetek lépnek fel agyvelőgyulladás, agyhártyagyulladás formájában, melyek a leggyakrabban idős embereket érintenek. A súlyos esetek kórházi ellátást igényelnek. A betegeknél csak tüneti kezelést lehet alkalmazni, nincs specifikus gyógymód.

Megelőzésképpen a szúnyogcsípések ellen kell elsősorban védekezni — ajánlják az orvosok, akik azt javasolják a lakosságnak, hogy szereljenek szúnyoghálót az ablakokra, használjanak rovarirtó szereket a lakásban és a ház körül, távolítsák el a lakás környékéről a hulladékot, szárítsák ki a pincéket, és kerüljék a vizes, mocsaras helyeket.
Ha a szabadban tartózkodik, és a szúnyogok nagy számban vannak jelen, használjon a bőrre kenhető-fújható rovarriasztó szereket! Viseljen hosszú szárú, hosszú ujjú ruházatot, hogy csökkentse a csípésnek kitett bőrfelületet! Zárt térben a legfontosabb a nyílászárók felszerelése szúnyoghálóval, amely biztos, hosszú távú és vegyszermentes megoldás. Ha szúnyogok jutottak a lakásba, szúnyogirtó párologtatóval vagy aeroszollal pusztíthatjuk el őket.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Szúnyogirtásra szólított fel a DSP – betegséget terjeszthetnek

Rengeteg a szúnyog Szatmár megyében, a rovarok pedig akár a nyugat-nílusi vírus hordozói is lehetnek, ezért szúnyogírtásra szólította fel a polgármesteri hivatalokat a közegészségügy.
Szatmárnémeti

Nyugat-nílusi vírussal fertőzött szatmári

Idén is megjelentek a fertőzött szúnyogok. Tavaly két szatmári belehalt a nyugat-nílusi vírus okozta megbetegedésbe.