Szatmár megye

Megint zajlik a csip nélküli kutyák azonosítása

A rendőrök fognak elmenni oda, ahol az állatorvosok nem jártak sikerrel. (Fotók: Állatvédelmi Rendőrség)
2023.10.18 - 11:12
Megkezdődött az ingyenes ebvakcinázási akció Szatmár megyében, de „nem kutyát oltanak, hanem csipet”. Házalni fognak az állatorvosok, jelenteniük kell ha azonosító nélküli kutyát találnak.

Adat-összekapcsolással zajlik az idei kutya oltási akció a megyében, az állatorvosoknak jelenteniük kell a megyei állatvédelmi rendőrségen, ha valaki visszautasítja az állat veszettség elleni oltását, vagy ha azonosító nélküli állatra bukkannak. Akár utcán, akár kapun belül. Az oltás ingyen van, megkapta a szükséges mennyiséget minden szatmári állatorvos, de csippel, féregtelenítővel nagyjából 60 - 80 lejbe kerül a művelet kutyánként.

Nincs GPS a csipben

Az új szabály az, hogy a csip nélküli kutya egyenlő a kóbor kutyával, nem pedig az, amely gazdátlanul, az utcán mászkál. És nem számít, hogy közterületen van az állat, vagy magánterületen. A csip egy passzív, vonalkód szerepet játszó „rizsszem”, amely egy egyedi sorszámot, az állatorvos kódját és a gazda elérhetőségeit tartalmazza — a tévhitekkel ellentétben sem elem, sem műholdas nyomkövető nincs benne. Azért gazdátlan kutya az, amelyikben nincs ilyen, mert orvos, hatósági személy, vagy állatmentő a csip-leolvasóval nem tudja megállapítani, hogy ki felel érte, vagy például kit kell értesíteni, ha az eb eltévedt.

hirek/2023/oktober/megint-kezdik-a-csip-nelkuli-kutyak-hajkuraszasat-1.jpg
A rendőrök számára nem jelent majd akadályt ha nincs otthon senki. Ha kutya van az udvaron, de senki nem nyit nekik ajtót, bekéretik a gazdit, hogy mutassa meg a kutya csipjének a kódját, illetve hogy van-e érvényes veszettség elleni oltása az állatnak.
Házalás, jelentés, beidézés

Az állategészségügyi igazgatóság által koordinált akció úgy zajlik majd, hogy időközönként vakcinákkal és csipekkel felszerelkezve az utcákat járják az állatorvosok, hogy háznál is elvégezzék a szükséges és törvény által kötelező műveletet. Ha nem találnak otthon senkit, értesítőt fognak hagyni, hogy a kutya oltása ügyében keresve voltak. Ha valaki helyben visszautasítja kutyája oltását és/vagy csipelését, illetve nincs a kutyának csipe és a kutyatartók számára kötelező műveleteket a felszólításban szereplő határidőre sem végezteti el, „feketelistára” kerül.
A nap végén, vagy határidő lejárta után az állatorvos leadja az igazgatóságra a jelentést, ahonnan pedig az információ az állatvédelmi rendőrségre kerül. A makacskodó gazdikat ezután egyenruhások fogják felkeresni és hatóságilag fogják kötelezni a csipelés és az oltás megejtésére és akár a rendőrségre való beidézéssel, illetve komoly összegű bírság kiosztásával fogják foganatosítani ezt az állat- és közrendvédelmi intézkedést.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Készültségben az állategészségügy

Már Magyarországon fertőz az újra felbukkant vírus.
Szatmárnémeti

Újabb ingyenes ivartalanítási akció!

Folytatódik a nem törzskönyvezett és keverék kutyák ivartalanítása. A szatmárnémeti önkormányzat által szervezett és finanszírozott akcióban most 270 négylábú számára van hely.
Szatmár megye

Ebek harmincadján a kóbor kutya helyzet

Játszák az angolt, pedig mindenki tudja hol van a kutya elásva!