Szatmárnémeti

Megint aktívak a „balesetes csalók”

2016.01.08 - 11:42

A csalók még mindig köztünk élnek, a családtag állítólagos balesete miatt a hozzátartozótól telefonon pénzt kérő szélhámosok újra meg újra felbukkannak Szatmár megyében is.

 

Egy olvasónk (név és cím a szerkesztőségben) kereste meg lapunkat szerdán azzal, hogy maga is szenvedő alanya lett egy ilyen esetnek, amelyik szerencsére a próbálkozás szintjén maradt, de tanulságul szolgálhat mindenki számára: „Rendőrnek adta ki magát egy férfi telefonáló, aki azzal hívott fel rejtett számról, hogy tudom-e, hogy hol a gyerekem. Merthogy akármit is gondolok én, a gyerek balesetet szenvedett és mielőbb szüksége van négyezer lejre, mert azonnal operálni kell, épp most viszi a mentő a műtőbe. Részletekkel is készült a csaló, azt mondta, hogy a 14-es lakótelepen sétált barátaival a fiam, ekkor ütötte el egy autó, eltört a medencecsontja, emiatt van szükség azonnali beavatkozásra és emiatt van szükség a pénzre is. Azt is megkérdezte, akarok-e a gyerekkel beszélni, majd lejátszott egy nőinek tűnő, távolról hangzó sírást. Mondtam a telefonálónak, hogy minden bizonnyal téves számot hívott, mert biztos voltam benne, hogy a fiam otthon van. A férjem szerencsére mellettem volt és azonnal felhívta a fiamat, akiről tudtuk, hogy otthon van, fel is vette a telefont, beszéltünk vele, haja szála sem görbült. Az álrendőr csaló erre le is tette a telefont, addig nem jutottunk el, hogy mi módon jutott volna hozzá a pénzhez — amint kiderült, hogy nem dőltem be a szélhámosságnak, azonnal bontotta a vonalat.

Felhívtam a rendőrséget, ahol annyit mondtak, hogy ismeretlen tettes ellen tehetek feljelentést, egyebet nem tehetnek, és remélik, hogy nem adtam a férfinak pénzt. A telefonszolgáltatót is hívtam, hogy legalább annyit megtudjak, hogy milyen számról hívott, a telefon ugyanis nem mutatta ki, de ott azt mondták, hogy csak a telefonomról kimenő hívásokról tudnak tájékoztatni, a bejövőkről nem. Kérdezem én, milyen közbiztonság ez és milyen modern technika, amelyik az ilyen esetekben tehetetlen, hol van a híres adatvédelem, meg a személyiségi jogok védelme? Ha történik valami, teljesen magára van hagyva az ember.

Mindenkinek azt tudom csak javasolni, hogy amennyiben a telefonja alkalmas ilyesmire, a rejtett számokról érkező hívásokat blokkolják le, mert az ilyenekről szoktak jönni a szemétségek, illetve hogy győződjön meg róla személyesen és közvetlen módon, hogy a szóban forgó személlyel tényleg történt-e valami, és ismeretleneknek soha, semmilyen esetben ne adjanak és ne is utaljanak pénzt.”

Princz Csaba