Külföld

Meghosszabbították a magyar határellenőrzést

2020.10.31 - 08:00

A magyar és külföldi állampolgárok az országba történő belépésének szabályai — köztük az utazást követően elrendelt, már csak 10 napos hatósági házi karanténra vagy az azt kiváltó két, immár hatósági áras PCR-tesztre vonatkozó előírások — továbbra is változatlanok, és ugyanúgy érvényben marad az a szabályozás is, miszerint az ország területére a határvonaltól mért 30 kilométeres sávban 24 órára karanténkötelezettség, illetve tesztfelmutatási kötelezettség nélkül be lehet lépni.

Ami változott, pontosabban jelentősen egyszerűsödött, az az adminisztráció: a Magyarországra érkezőknek a határellenőrzést végző rendőrrel kell tudatniuk, hol kívánják teljesíteni karanténkötelezettségüket, megkapják az ajtóra kiragasztandó piros cédulát, és a határtól közvetlenül a karanténlakásba kell utazniuk.

Ezt követően pedig — amennyiben rendelkeznek megfelelő eszközzel — egy úgynevezett karanténszoftvert is le kell tölteniük, amelynek segítségével a rendőrség ellenőrizheti a hatósági házi karantén betartását.

A karanténszabályokat megszegőkre akár 150 000 forinting terjedő bírság szabható ki — egy jogsértő egy nap alatt legfeljebb 600 000 forintra büntethető többszöri szabályszegés esetén.

Ajánljuk még a témában:

Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.
Külföld

Felvonult a szlovák rendőrség a magyar határon

Szlovákia hétfő este nagy erőket vonultat fel a Magyarországgal közös határán – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter. Szlovákia a Gázai-övezetben kialakult helyzet, valamint a lehetséges biztonsági fenyegetések miatt döntött így.
Külföld

Schengen: nem lesz eltörölve a Romániát kizáró döntés

Az Európai Unió Bírósága (EUB) „nyilvánvalóan elfogadhatatlanként” elutasította Eugen Tomac keresetét, amelyben a román európai parlamenti képviselő az EU Tanácsa Románia schengeni csatlakozását elutasító tavaly december 8-i határozatának megsemmisítését kérte.