Szatmárnémeti

Megfélemlítették a lakókat az ügyvédek

2013.02.13 - 16:55

Perrel és a cégnek okozott kár behajtásával fenyegetik a dési Euro Sagi Kft. jogi képviselői a Liviu Rebreanu utca lakóit, ha miattuk nem épülhet meg a Szatmárnémetiben tervezett lakóépület. Az urbanisztikai bizottság többször elutasította a dokumentációt.

 

Fenyegető hangvételű levelet kaptak január első felében a szatmárnémeti Liviu Rebreanu utcában lakók közül azok, akik a 103. szám alatt, harminc lakosztállyal építendő lakóépület megvalósítását ellenző beadványt aláírták. A dési (Kolozs megye) székhelyű Euro Sagi Kft. jogi képviselőiként eljáró ügyvédek, Călinescu Paul és Stancu Adrian a román és magyar nyelven egyaránt megküldött levélben arra figyelmeztetik az érintett állampolgárokat, hogy „a polgármesteri hivatalnak címzett beadvánnyal gyakorlatilag a jogokkal való visszaélés történt”. A kellő hatás elérése érdekében pedig mindennek „várható” következményeire is felhívják a figyelmet: „amennyiben a projekt a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal által elutasításra, halasztásra vagy módosításra kerül (…), fenntartjuk a jogot, hogy Önöket perbe hívjuk annak érdekében, hogy a bíróság kötelezze Önöket az alulírott számára fenti magatartással okozott teljes kár viselésére”. Ezek után, mintegy mellékesen arra is rámutatnak a levélben, hogy miután az építmény nincs hatással a szomszédos épületekre, a vonatkozó törvény értelmében nincs szükség a szomszédok beleegyezésére az építkezési engedély megszerzéséhez. A levéllel együtt a beruházás műszaki adatlapját is postázták a beadvány aláíróinak, illetve egy nyilatkozatot is mellékeltek, amelynek kitöltésével visszavonhatják korábbi ellenző aláírásukat.

A nyilatkozatot néhányan — a törvény szigorától tartva — ki is töltötték.

Megfélemlítés

— Nyilvánvalóan az volt a cél, hogy a jogi ügyekben kevésbé jártas embereket megfélemlítsék — fogalmazott Mărginean Éva ügyvéd, akinek megmutattuk az ügyvédek által jegyzett levelet. — Nem szeretem a kollégákat megbántani, de a hasonló problémák rendezésének nem ez a módja, még akkor sem, ha minden lehetséges módon az ügyfelük érdekeit kell szem előtt tartaniuk, lett volna elegánsabb útja is annak, hogy az építkezést ellenzőket felvilágosítsák. A lakóknak állampolgári joguk van véleményt nyilvánítani, amennyiben úgy értékelik, hogy addigi életvitelüket negatívan befolyásolja egy beruházás, a lehetséges módon (közvita, beadvány) felléphetnek ellene, de egy építkezési engedély megadása vagy elutasítása ennél sokkal bonyolultabb. Az Általános Városrendezési Terv (PUG) mellett a Zonális Városrendezési Tervbe (PUZ) is illeszkednie kell egy újonnan épülő ingatlannak és amikor az önkormányzat urbanisztikai bizottságának tagjai döntenek, ezeket a szempontokat is figyelembe veszik— magyarázta az ügyvédnő, mintegy alátámasztva azt a korábbi véleményét, hogy egy hasonló beruházás engedélyezése nem elsősorban a környék lakóinak a fogadtatásától függ. Mărginean Éva sajnálatosnak nevezte, hogy néhány lakóra hatott a megfélemlítés, és visszavonta a korábbi ellenző aláírását, a civil társadalom ilyen módon történő elhallgattatását pedig aggasztónak tartja.

 

 Előzmények

A Rebreanu utcában építendő, akkor még 36 lakosztályos létesítmény engedélyezéséről szóló határozattervezet 2009. november 19-én került először a Szatmárnémeti Városi Tanács elé, az urbanisztikai bizottság a dokumentáció elutasítását és egy olyan terv elkész ítését javasolta, amelyet a város műszaki bizottsága elfogad. Akkor 13 igen szavazattal (3-an nemmel szavaztak és 4-en tartózkodtak, köztük a jelenlegi polgármester is) elutasították a tanács elé terjesztett részletes rendezési tervet (PUD). A jegyzőkönyv szerint a tervező a szomszédos épületek esztétikai sajátosságait, a környék arculatát és lehetőségeit nem vette figyelembe, ezért az urbanisztikai bizottság másodszor sem engedett zöld utat a beruházónak. Akkor az urbanisztikai bizottság három megoldási javaslatot terjesztett elő: 1. az épület tervének megváltoztatásával (földszint+emelet+manzárd) csökkentsék a lakosztályok számát; 2. készítsenek egy új Zonális Városrendezési Tervet a környékre, ahol eddig csak magánházak vannak, ami lehetővé teszi a társasház építését; 3. parcellázzák fel a területet egyenként 250-300 négyzetméteres területekre, és épüljenek az utcafronton P+2 típusú, a belső udvaron pedig P+1 típusú társasházak. Túrós Lóránd és dr. Láng László RMDSZ-es tanácsosok a jegyzőkönyv szerint felvetették, hogy szigorítani kellene a vonatkozó jogszabályokat olyan értelemben, hogy a kertvárosi részekben ne épülhessenek lakóparkok, van elég hely a város szélén az ilyen építkezésekhez.

A lakók aggodalma

Az utcában élő 41 család 64 tagja írta alá az építkezést ellenző beadványt, hangsúlyozva azt, hogy a környék 500 méteres körzetében egyetlen tömbház sincs, csakis családi házak, ahol egy-két, ritkább esetben 3 család lakik, ezért a környék életét jelentősen megváltoztatná egy hasonló méretű létesítmény. Amiatt is aggódnak, hogy a víz- és csatornahálózat, a gáz- és villanyvezeték sem bírná el a túlterhelést, de az autós forgalom megnövekedésétől és az ezzel járó parkolási gondoktól is tartanak, ezért kérik az önkormányzatot, hogy ne engedélyezze a tervezett beruházást.