Szatmárnémeti

Megerősödött az ifjú tölgyfaültetvény

2012.10.05 - 08:54

Példaértékű beruházást valósított meg az Erdészeti Igazgatóság, hiszen az elmúlt nyolc évben egy 90 hektáros állami tulajdonú leromlott mezőgazdasági területet erdősítettek Szinfalu és Alsóhomoród között, melynek átadására csütörtökön került sor.

 

Az elmúlt nyolc évben egy 90 hektáros állami tulajdonban levő leromlott mezőgazdasági területet erdősített Szatmár megyében az Erdészeti Igazgatóság. Tegnap adták át hivatalosan a Szinfalu és Alsóhomoród között elterülő ültetvényt, amely a Barlafalui Erdőkerülethez tartozik. A helyszínen megjelentek az Erdészeti Igazgatóság és a Területi Erdészeti és Vadászati Felügyelőség (ITRSV) képviselői, a helyi erdőkerület erdészei, és kilátogatott Eugeniu Avram kormánybiztos is, aki ezáltal közvetlenül szemügyre vehette a már szépen sarjadzó csemetést. Elragadtatását fejezte ki a látottakért, s kihangsúlyozta, reményei szerint a kormány ezentúl is támogatni fogja az erdősítési projekteket, amelyek véleménye szerint ténylegesen hozzájárulnak a lakosok életminőségének javulásához. Sever Şter, a megyei erdészeti hivatal igazgatója kiemelte, az országban nagy kiterjedésű, mezőgazdasági termelésre nem alkalmas területek vannak, melyek beültetésével növelni lehet az erdők által borított területek nagyságát. Románia vállalta, hogy növeli az erdőterületek kiterjedését, annak érdekében, hogy elérjük a 35 százalékos európai uniós átlagot, hiszen jelenleg az ország területének mindössze 27 százalékát borítják erdők. Véleménye szerint ennek a leromlott területnek az erdősítése követendő példát statuálhat más állami intézmények, önkormányzatok számára is.

Sok gondozást igényel

Amint az az eseményen is elhangzott, a Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Minisztérium 2004-ben hagyta jóvá a terület beültetését állami támogatással. Ezt az állami tulajdonban levő területet korábban mezőgazdasági célokra használták, majd abbahagyták a művelését, bozótos nőtte be, és rendkívül leromlott állapotban volt, földcsuszamlások, a vízfolyások okozta talajerózió, a talaj szennyezettsége és termőképességének csökkenése jellemezte. A nyári időszakban hangsúlyos volt a talaj kiszáradása, esős időben pedig a belvíz jelenléte. A terület felszántása után a csemetéket összesen 85,7 hektáron ültették el két év leforgása alatt. Olyan fajokat választottak, amelyek megfelelnek a talajtípusnak, a domborzatnak, a klímának és egyéb tényezőknek. A terület 73 százalékát alapfajként kocsánytalan tölggyel ültették be, közte pedig kőrist, juhart, vörös tölgyet, gyertyánt és amerikai meggyet ültettek. Emellett egyes sávokban a terület 27 százalékát akáccal ültették be. Ezt követően a kiszáradt csemetéket évente újakkal pótolták, 2006-ban az elszaporodott mezei egerek és a szárazság óriási pusztítást végzett, nagyon sok csemete kiszáradt, a pusztulás a beültetett terület mintegy felét érintette. Amint Balogh Sándor erdészmérnök, az átvevőbizottság elnöke elmondta, a fiatal ültetvény további karbantartást igényel, a cél az, hogy a koronák összeérjenek, ennek érdekében a szabadon maradt foltokat új csemetékkel fogják beültetni. A projekt megvalósítására 578 ezer lejt hagyott jóvá a minisztérium, a károk kezelésére azonban további pénzalapokat igényelt az erdészet, így a megvalósítás 2011 végéig összesen 899 ezer lejbe került. Az immár jól megerősödött fiatal erdő megállítja a talaj további romlását, 15-20 év múlva pedig már a gazdasági hasznosítás is elkezdődhet, mondták el a szakemberek.