Belföld

Megerősítették: 2025-ben nem lesz sem ÁFA-, sem adóemelés

2025.01.15 - 16:07
Tánczos pénzügyminiszter: növelni fogják a deficit terhére a közberuházásokra fordított kiadásokat, amelyek idén meghaladhatják a 130 milliárd lejt.

A pénzügyminisztérium a 2025-ös költségvetés kidolgozásakor óvatosan jár el, és csak megvalósítható bevételekkel számol - jelentette ki az Országos Adóhatóság (ANAF) elnökével, valamint a Marcel Ciolacu kormányfővel tartott szerdai tanácskozása utáni, Ciolacuval közös sajtótájékoztatójukon Tánczos Barna tárcavezető.

Tánczos az idei év fő kihívásnak azt nevezte, hogy 2025 végére a költségvetési hiány ne haladja meg a 7 százalékot. Emlékeztetett arra, hogy ez a vállalás az Európai Bizottsághoz benyújtott deficitcsökkentési tervben is szerepel. „Pénzügyminiszterként gondoskodni fogok arról, hogy ezt a vállalást teljesítsük.” — jelentette ki. Hozzátette: a 2025-ös költségvetés kidolgozásakor a pénzügyminisztérium ügyel arra, hogy csak megvalósítható bevételekkel számoljon és féken tartsa a kiadásokat.

Tánczos elmondta, hogy a múlt év végén elfogadott „salátarendelet” megteremtette az idei költségvetés kidolgozásának előfeltételeit. Közlése szerint arra törekednek, hogy a 2025-ös büdzsé alapozza meg a következő évek államháztartását is. Ennek megfelelően nem csökkenteni, hanem növelni fogják a deficit terhére a közberuházásokra fordított kiadásokat, amelyek idén meghaladhatják a 130 milliárd lejt.

Ciolacu kormányfő hangsúlyozta: 

az idei költségvetés kidolgozásakor nem számolnak adóemelésekkel,

Mint mondta, a salátarendelet megszüntet bizonyos adókedvezményeket ugyan, de ezeken túlmenően bármilyen új intézkedésről döntenek az adóügyi reform keretében, az csak 2026-tól léphet hatályba. A kormányfő leszögezte azt is:
2025-ben nem lesz ÁFA-emelés.

Tánczos tájékoztatása szerint a pénzügyminisztérium a miniszterelnökkel folytatott egyeztetések alapján várhatóan szerdán elvégzi az utolsó számításokat, és a kormány elé terjeszti a költségvetés tervezetétnek benyújtása előtt jóváhagyandó mutatókat.

Elmondta, hogy az idei költségvetés a 2024-es szinten tartja az oktatás és a közalkalmazotti bérek finanszírozását. Védelemre a GDP 2 százalékát fordítják, egyrészt azért, mert Románia már aláírt szerződéseket bizonyos stratégiai beruházásokról, másrészt az ország kötelezettségvállalásait tiszteletben kell tartani - magyarázta a tárcavezető, hozzátéve, hogy nem feledkeznek meg a mezőgazdasági és a gazdasági minisztériumról sem.

A miniszter beszélt arról is, hogy 2025 a helyi önkormányzatok szempontjából is a szolidaritás éve lesz. Létrehoznak ugyanis egy országos szolidaritási alapot, 'amelybe mindenki befizet', hogy segítse a kis településeket a minimális célkitűzéseik elérésében és a lakosság számára szükséges szolgáltatások biztosításában. 

A kormány január végéig fogadja el a 2025-ös költségvetés tervezetét, amelyet — optimális esetben — a februárban kezdődő új ülésszak első hetében szavaz meg a parlament.

Hírszerkesztő

(Fotó: gov.ro)