A csengeri önkormányzat és az ottani önkéntes tűzoltóegység képviselőinek jelenlétében mutatták be a lázári egység új tűzoltóautóját, melyet Magyarországon is bevethetnének — elvileg.
Közel egy év késéssel ugyan, de megérkezett az a vadonatúj tűzoltóautó Lázáriba, melyet egy Csengerrel közösen elnyert pályázat keretében szerezhetett be a község. A tűzoltóautót a korábban átvett, Dacia Sandero márkájú gyorsbevetési, műszaki mentő és elsősegély-nyújtó autóval, egy nagy kapacitású szivattyúval és a vészhelyzeteknél használatos egyéb felszerelésekkel együtt mutatták be hétfőn a községházán.
Tar Attila, a román fél projekt-koordinátora tegnap elmondta, a korábban érkezett, piros-fehérre festett Dacia Duster kifejezetten a katasztrófavédelmi feladatok ellátására van felszerelve, továbbá tizennyolc darab, tetőtől talpig védő, víz- és tűzálló egyenruhájuk van készleten, valamint egy bármikor beüzemelhető, nagy kapacitású (percenként két köbmétert bíró), mobil vízszivattyú is kéznél van, mely bel-, vagy árvízelhárításnál jöhet jól és mostantól bevethető a 220 ezer eurót érő, vadonatúj, négyezer literes kapacitású tűzoltóautó is. Ez egy igen erős, a vízsugarat nagy távolságra is eljuttató, vízzel és habbal oltó eszköz mellett minden olyan felszereléssel rendelkezik, ami a szakszerű és gyors tűzoltáshoz kell, a feszítővágó-berendezés segítségével pedig az autóbalesetekben megrongálódó kocsikból is ki tudják majd menteni az áldozatokat.
Schengeni bővítés kellene
A határon átnyúló projekt résztvevői a továbbikban is együttműködnek majd, hangzott el tegnap, de csak a régóta ígért schengeni csatlakozást követően nyílik majd lehetőség arra, hogy a határ túloldalára is átjárjanak bevetésre az egységek. Csak a bővítést követően lesz mód arra, hogy például a közúton Lázárihoz közelebb eső magyarországi településeken a romániaiak oltsanak. Ha Szárazbereknél és Nagypeleskénél átjárhatnának a gyorsbevetési egységek, akkor Zajta, Kishodos, Nagyhodos, Garbolc, Rozsály, Méhtelek esetén is bevethetőek lennének a képzett lázári önkéntesek, akik jelenleg a községük hat települése mellett Batizon, Mikolában és Pusztadarócon szolgálhatnak.
A tegnapi bemutatón jelen volt Dan Gheorghe ezredes, a szatmárnémeti Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének vezetője, aki egyrészt gratulált a község vezetésének, a projekt csengeri és lázári kivitelezőinek és az önkénteseknek ahhoz, hogy sikerült szakszerű felszerelésre szert tenniük, másrészt kifejezte azon kívánságát, hogy soha ne legyen szükség egyik eszközre sem.
Princz Csaba