Újkori sírokra, egy kriptára, középkori temetkezésekre és korábbi járószintekre bukkantak a Szatmár Megyei Múzeum régészei a csomaközi református templomban folytatott feltárások során.
Húsz magyarországi és tíz romániai templomot foglal magába a Középkori templomok útja Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szatmár megyékben című határon átívelő projekt, melynek célja egy vallásturisztikai útvonal kialakítása, a történelmi Magyarország egyházi örökségének összekapcsolása és megismertetése a turistákkal.
A projekt keretében több határon túli és inneni templomon esetében szükséges régészeti feltárásokat végezni. A Szatmár megyei műemlékek közül így a csomaközi, a berei, az ákosi és a krasznacégényi templom szorul restaurálásra, illetve helyreállításra.
Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója elmondta, hogy a napokban a csomaközi templomban és akörül végeztek megelőző régészeti feltárást, amely a templom alapozását kutatja, a korábbi építési periódusokat, illetve az esetleges temetkezéseket a templomban, valamint annak közvetlen közelében. Az aligazgató kihangsúlyozta, hogy ez csupán egy megelőző feltárás, az effektív munka jövőre kezdődik meg. „Újkori sírokat tártunk fel, amelyek vélhetően a 18. századból származnak, találtunk továbbá egy falazott, boltozott kriptát, középkori temetkezéseket, valamint korábbi járószintek is a felszínre kerültek. Mivel ez egy korlátozott, megelőző feltárás, nem tudtunk minden sírt kibontani. Ezeknek jövőre látunk neki” – tájékoztatta lapunkat az aligazgató, aki hozzátette, hogy eddig még nem végeztek feltárást a templomban.
A templomról
A csomaközi református templom középkori eredetű, szentélye sokszögzáródású, kívülről a hajó sarkaihoz hasonlóan, vaskos támpillérek támasztják. Eredeti ablakait átalakították. Az egész templom síkmennyezetes, csak a diadalív töri meg. Berendezése részben már elpusztult, csak falazott szószéke áll még.
Szintén középkori eredetű lehetett az épületet egykor övező kőfal is. A templom nyugati homlokzatához csatlakozó fatorony, amely egyben előcsarnokként is szolgál, 1831-ben épült, harangjai már nincsenek. A templom a hívek megfogyatkozása miatt (a községben – Berét leszámítva – egyetlen református él) nincs használatban.
ifj. Deák Endre