Szatmárnémeti

Megelőzhető és gyógyítható

2019.01.26 - 16:53

Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét célja rávilágítani arra, hogy a szűrés során felismerhető a rákot megelőző elváltozás, és időben elvégzett kezeléssel teljes biztonsággal gyógyítható.

Január 21-től 27-ig tart az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét, amelynek kulcsfontosságú üzenete, hogy ma már egyetlen nőnek sem szabadna meghalnia méhnyakrákban, mert ez a betegség megelőzhető. A hét célja egyrészt rávilágítani a méhnyakrákszűrés fontosságára, hiszen a szűrés során felismerhető a rákot megelőző elváltozás, és időben elvégzett kezeléssel teljes biztonsággal gyógyítható; mindemellett felhívni a figyelmet a védőoltás fontosságára, amelynek beadatása a tinédzser lányok mellett a felnőtt nők számára is megfontolandó. A vakcina ugyanis megakadályozza, hogy a méhnyakrák kialakulásáért felelős HPV (humán papillomavírus) bejuthasson a szervezetükbe, és fertőzést okozhasson.

A méhnyakrák előfordulását tekintve európai szinten Romániában regisztrálták a második legmagasabb arányt, az elhalálozásokat tekintve viszont az élen állunk. Tavaly 3308 nő esetében fedezték fel ezt a borzasztó kórt, akik közül több mint 1700-an nem tudták megvívni a harcot, és belehaltak. Éppen ezért minden romániai nőnek tudnia kell: a méhnyakrák az egyetlen olyan gyakori rákos megbetegedés, amit ma már közel 100 százalékban meg tudunk előzni. A prevenció pedig két erős lábon áll: a szűrés, amely idehaza évek óta ingyenes, és a HPV elleni védőoltás együttesen jelentik a legbiztosabb védelmet.

A HPV egyike a világszerte leginkább elterjedt vírusoknak. Az egészségügyi szakemberek végezte kutatások bebizonyították, hogy a szexuálisan aktív nők 80 százaléka élete során legalább egyszer átesik HPV-fertőzésen, és a férfiak fele legalább egyszer megfertőződik vele élete során. A legtöbb esetben a fertőzés gyorsan és viszonylag tünetmentesen elmúlik, hogyha azonban hosszú hónapokig vagy akár évekig is fennáll, abból daganat alakulhat ki.

A HPV pedig nemcsak egy, hanem öt ráktípus kialakulásáért is felelős: a méhnyakrákot 100 százalékban ez okozza, az anális rosszindulatú daganatok 88 százalékát, a vaginális daganatok 70 százalékát, a péniszdaganatok 50 százalékát, valamint a szeméremtest daganatainak 43 százalékát.

Azok az országok, amelyek küzdenek a HPV ellen, és évek óta komoly screening- és oltásprogramokat bonyolítanak le, hatalmas sikereket érnek el. Ausztrália például a megelőzési kampányoknak, szűréseknek és a védőoltásoknak köszönhetően nemrég bejelentette, hogy húsz éven belül teljesen fel tudja számolni a betegséget.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) jelentése szerint Szatmár megyében tavaly 2118 nő vette igénybe az ingyenes vizsgálatot, 151 esetben a kóros elváltozás miatt további vizsgálatokra és megfelelő kezelésre volt szükség. A DSP számításai szerint egyébként Szatmár megyében öt év alatt mintegy 115 ezer, 25–64 év közötti nőnek kellett volna jelentkeznie méhnyakrákszűrésre. Az ingyenes vizsgálat igénybevételével kapcsolatos eligazítással a családorvosok szolgálnak.