Szatmárnémeti

Megelőzéssel az egészségért

2019.04.06 - 13:57

Egészséget mindenkinek, megelőzéssel — idén a prevenció fontosságára hívják fel a lakosság figyelmét az egészségügyi világnap (április 7.) alkalmából. Erre figyelmeztet a DSP is.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a megelőzés — még azoknak a betegségeknek a kialakulása is késleltethető a prevencióra történő odafigyeléssel, amelyekre egyébként genetikai hajlamunk van. Ha belegondolunk, sokkal kevesebb idő és pénz ráfordításával járhat a megelőzés, mint a már kialakult betegség kezelése, nem is beszélve a kellemetlen, fájdalmas és életminőséget rontó panaszokról. Az idei egészségügyi világnap (április 7.) célja a megelőzés fontosságára felhívni a lakosság figyelmét, hogy legyünk lépéselőnyben a betegségekkel szemben.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) tájékoztatása szerint a lakosságnak több prevenciós szolgáltatás igénybevételére is lehetősége van. A gyermekek időszakos orvosi vizsgálatokra jogosultak, amelyek célja felfedezni az esetleges növekedési, fejlődési rendellenességeket, kiszűrni a kockázatokat, éppen ezért az apróságok már a szülészetről való hazaengedésük előtt átesnek egy szűrővizsgálaton, majd 1, 2, 4, 6, 9, 12, 15 és 18 hónapos korukban, valamint 17 éves korukig évente. Azoknak a felnőtteknek is javasolt évi egyszeri alkalommal felkeresni az orvosukat, akik makkegészségesnek érzik magukat. Ez az elsődleges prevenció a konkrét betegség kialakulásának megelőzésére szolgál, vagyis megelőzi a kórkép kialakulását: akár fennállnak veszélyeztető tényezők, akár nem.

Románia a negyedik helyen áll az Európai Unióban az elkerülhető halálozások számarányát illetően, ami nem csoda, hiszen nem élünk túl egészségesen: sok a dohányzó, a rendszeresen alkoholt fogyasztó lakos, nem táplálkozunk egészségesen, és keveset mozgunk. Éppen ezért nem árt, ha évről évre kihasználjuk a lehetőséget, és felkeressük a háziorvosunkat egy esetleges betegség, egészségkárosodás kifejlődésének megakadályozása, megelőzése, vagyis előfordulási esélyének csökkentése érdekében; a családorvos egyúttal az a személy, akihez bizalommal lehet fordulni preventív szolgáltatásokat illetően.

Az egészséges életmód összetevői

Az egészség nem csupán a betegség hiánya, hanem a teljes testi, lelki és szociális jóllét állapota, a szociális, a pszichológiai és az élettani rendszer folyamatosan változó kölcsönhatásának pozitív eredménye. Az egészséget legnagyobb mértékben befolyásoló tényező az életmód, a megfelelő életmód kialakításában pedig az egyénre hárul a legnagyobb felelősség. A megfelelő testi és lelki egészség nem csak saját magunknak jó, a környezetünkre is jó hatással van, megfelelő példamutatással pedig másokat is egészségesebb életre sarkallhatunk.

Az egészségügyiek azt ajánlják: iktassuk be a hétköznapokba a megfelelő testmozgást, táplálkozzunk egészségesen — kevés só és cukor, sok zöldség, gyümölcs fogyasztása, figyelve a megfelelő szénhidrát-, zsír- és fehérjefogyasztásra —, figyeljünk oda a személyi higiéniára, hagyjunk fel a káros szenvedélyekkel, éljünk a védőoltások nyújtotta lehetőségekkel, és vegyünk részt szűrővizsgálatokon!

Bumbuluţ Krisztina