Belföld

Megdőlt a rekord: háromszor több megbetegedés

2019.02.14 - 12:09

Megháromszorozódott a kanyarós esetek száma a kontinensen, tavaly több mint nyolcvankétezer érintettet jegyeztek fel, és összesen hetvenketten haltak bele a betegségbe, közölte a WHO.

Megháromszorozódott a kanyarós esetek száma Európában 2018-ban az azt megelőző évhez képest — derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adataiból. A legfertőzöttebb országok tízes listáját Ukrajna vezeti, viszont a halálozások terén Románia áll az élen. Eszerint tavaly 82 596 kanyarós esetet jegyeztek fel, amely az elmúlt évtized legnagyobb száma a kanyarós megbetegedéseket illetően, ráadásul a „rekord” már az év első felében megdőlt, ahogy arra a WHO figyelmeztetett egy augusztusi jelentésében.

A kanyaróvírussal fertőzöttek száma ötszöröse a 2016-ban feljegyzettnek, amikor is az évszázad legalacsonyabb számát jegyezték fel a kanyarós eseteket illetően az európai kontinensen. Tavaly 72 ember halt bele a betegségbe Európában, az esetek 61 százaléka igényelt kórházi ellátást.

Az esetek több mint felét Ukrajnában jegyezték fel, szám szerint 53 218-at. Ezt követte Szerbia 5076 és Izrael 2919 esettel. Utánuk Franciaország, Olaszország, Oroszország, Grúzia, Görögország, Albánia és Románia következik csökkenő sorrendben a legfertőzöttebb országok tízes listáján, amelyek az esetek 92 százalékát adják.

Mostanáig egyébként 15 791 kanyarós megbetegedést jegyeztek Romániában, amelyek közül 60 fertőzés halálos kimenetelű volt. Főként gyerekek betegedtek meg: 1 éves kor alatt 3315 megbetegedést regisztráltak, 1–4 év között 5501-et, 5–9 év között 2723-at, 10–14 év között 1349-et, 15–19 év között 860-at, míg a felnőtt lakosság körében összesen 2043 fertőzést. A leginkább Szatmár, Arad, Temes, Krassó-Szörény, Brassó, Călăraşi és Vaslui megyét érintette a járvány, de nem volt olyan megye, ahol ne ütötte volna fel a fejét a kanyaró.

A kanyaró (morbilli) nyálcseppekkel terjedő, vírusos, fertőző betegség. A bevezető tünetek: láz, köhögés, hurut és kötőhártya-gyulladás. Pár nap múlva a fül mögött, majd az egész testen végigvonuló kiütések lépnek fel. Leggyakoribb szövődménye a középfül- és tüdőgyulladás, de agyvelőgyulladást is okozhat, aminek következtében életre szóló halláskárosodás és értelmi fogyatékosság maradhat vissza.

 

Bumbuluţ Krisztina