Burattinóra emlékeztető Marcel Ciolacu-karikatúrát ábrázoló piros léggömbbel jelentek meg pénteken a parlament folyosóin a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvényhozói, amelyeket bevittek az ülésterembe is, a kormány elleni bizalmatlansági indítvány vitájára.
A Ciolacu-kormány megbuktatását célzó indítvány 147 támogató és egy ellenszavazatot kapott — a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselői és szenátorai nem szavaztak.
A bizalmatlansági indítvány elfogadásához 233 támogató szavazatra lett volna szükség. Az összesen 464 képviselő és szenátor közül 358-an voltak jelen az ülésen, és 148-an szavaztak, egyetlen szavazatot sem érvénytelenítettek.
Az alkotmány értelmében az elbukott bizalmatlansági indítványt aláíró képviselők és szenátorok ebben a parlamenti ülésszakban nem nyújthatnak be újabb indítványt. Ezt csak akkor tehetik meg, ha a kormány parlamenti felelősségvállalással kíván elfogadtatni egy tervezetet.
Romteleppé változtatni az országot
A szavazás előtti vitán Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondta, Romániát romteleppé akarják változtatni a bizalmatlansági indítvány aláírói. A kormányfő leszögezte: az eddig megszokott világ átalakulásának vagyunk tanúi, és Romániának nyilatkoznia kell arról, milyen úton kíván haladni a jövőben. A bizalmatlansági indítvány demokratikus eszközként szolgálhatna arra, hogy a hatalmon levő pártok, de az ellenzék is kifejtse álláspontját ezzel kapcsolatban, de az ellenzék semmiféle ötlettel, projekttel vagy megoldással nem állt elő - jelentette ki Ciolacu.
Úgy vélekedett, az indítvány aláírói, a populista pártok egy kormány nélküli, „romokban álló” országot akarnak, amely elesik az uniós pénzforrásoktól és képtelen béreket és nyugdíjakat biztosítani az embereknek, egy olyan országot, amely „elűzi a befektetőket”, „az anarchista populizmus prédájává válik”, és legyengült állapotában az ellenségei veszik át az irányítását. Ciolacu hazaárulással vádolta meg a beadvány kezdeményezőit, akik szerinte romteleppé akarják változtatni az országot a lehető legnehezebb időkben.
Azt is felrótta a szuverenista ellenzéki pártoknak, hogy nincsenek gazdasági vízióik, nincs konkrét tervük, viszont sokan közülük külföldön tartják a vagyonukat, anélkül, hogy a román államnak adót fizetnének, illetve 'kétes alapítványok és adományok' révén jutnak pénzhez.
A bizalmatlansági indítvány célja hatalomra segíteni Călin Georgescut
A bizalmatlansági indítvány célja hatalomra segíteni Călin Georgescut - jelentette ki Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a bizalmatlansági indítvány pénteki parlamenti vitáján. Szerinte minden racionálisan gondolkodó ember tisztában van azzal, hogy két hónap után nem lehet kiértékelni egy kormány tevékenységét, és szerinte nem is ez a céljuk a bizalmatlansági indítvány kezdeményezőinek, hanem az, hogy hatalomra segítsék Călin Georgescut. 'Ezt akarják önök. Az aláírók között van egy pártelnök is, egy politikai kaméleon, Simeon Giordano, aki kirúgta Georgescut (...), most pedig hozzá tapadva próbál némi politikai tőkét szerezni magának' - fogalmazott.
Az RMDSZ politikusa felhívta a figyelmet a Călin Georgescu elleni vádakra is. Véleménye szerint a hatóságok eddig 'szemet hunytak' az általa elkövetett törvénytelenségek felett, ezért felkérte a belügyminisztert és az igazságügyi tárca vezetőjét, hogy alkalmazzák a törvényeket. 'A Corneliu Zelea Codreanura való november 30-i megemlékezést nemcsak tavaly szervezték meg, hanem minden évben' - tette hozzá.
Felszólalásában Csoma Botond azt is hangsúlyozta, hogy a szélsőségesek gyűlöletet szítanak, erőszakra uszítanak és politikai célokra használják fel a vallást. 'A miniszterelnöknek igaza volt: telefonok nélkül önök nullák, és az embereket nem lehet átverni' - jelentette ki.
Két rossz közül kell választani
Ștefan Pălărie, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője úgy fogalmazott: a parlamentnek két rossz közül kell választania, a bizalmatlanság indítványt támogató pártok ugyanis csak káoszt és felfordulást akarnak előidézni az országban, a lakosságban félelmet akarnak kelteni, és ehhez naponta hamis híreket terjesztenek; ugyanakkor a Ciolacu-kormány elvesztette hitelét, nem valósította meg a reformokat és adósságba taszította az országot, miközben az országos helyreállítási terv révén lehívható összegeket sem használta fel.
Azt is felrótta a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének, hogy a tavalyi elnökválasztáskor csak 'színlelte' a szélsőségesekkel való harcot, hogy könnyen legyőzhető kihívója legyen a második fordulóban. Mint mondta, az USR azért nem szavazza meg a bizalmatlansági indítványt, hogy az ország 'ne süppedjen bele az extrémizmusba', de Ciolacunak előbb-utóbb felelnie kell tetteiért.
Simion: mindenki bűnrészes Ciolacu „szélhámosságaiban”
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke tegeződve és keresztnevén szólította meg a pulpitusról a miniszterelnököt. Azt mondta neki, hogy ő és Klaus Iohannis volt államfő a vétkesek a romániai demokrácia 'tönkretételééért', mert 'csúfot űzött' a 2024-es választásokból azzal, hogy összevonta az EP-választásokat a helyhatóságival, majd elrendelte a szavazatok újraszámolását és végül kieszközölte az elnökválasztás érvénytelenítését. Odaszúrta: az elnökválasztáson Ciolacu nem adhatott neki szavazatokat, hiszen még magának sem tudott megfelelő számú voksot összegyűjteni.
Az AUR elnöke szerint Ciolacu 'tönkretette a gazdaságot' és 'csúfot űzött' a nyugdíjasokból és a költséghatékonyságot növelő intézkedésekből, miközben növelte az adókat. Úgy vélekedett, Ciolacunak le kell mondania, miután érintett a Nordis-botrányban. Az USR-hez intézve szavait kijelentette, hogy mindenki bűnrészes Ciolacu 'szélhámosságaiban', aki nem szavazza meg a bizalmatlansági indítványt.
A pártelnök felszólalása alatt az AUR frakcióinak tagjai piros léggömböket lobogtattak Ciolacu karikírozott képmásával, és azt skandálták, hogy Lemondani! Lemondani!
Összeállította:
Szabó Kinga Mária