Szatmárnémeti

Megállítható az illegális fakitermelés?

Fotó: faipar.hu
2021.01.06 - 14:00
Márk-Nagy Jánost, az EKE elnökét kérdeztük a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszerről (SUMAL), amely Tánczos Barna újdonsült környezetvédelmi miniszter szerint a leghatásosabb eszköz az illegális fakitermelés megakadályozására.

Az illegális fakitermelés még mindig égető problémát jelent Romániában. Az ellenőrizetlen erdőirtások hatalmas méreteket öltöttek. Nagyon jól tudjuk, hogy az illegális fakitermelésnek számos negatív hatása van, a levegő minőségének romlásától kezdve egészen az állat- és növényvilág kipusztulásáig. Tánczos Barna újdonsült környezetvédelmi miniszter elsőrendű feladatai között ezen illegális akciók megszüntetését említi. December 28-án személyes Facebook-oldalán közölte a hírt, miszerint kidolgozás alatt van a terv az illegális fakitermelés megállítására: „Tartalmasan indult az év utolsó hete is. Több minisztériumi értekezlet után a Speciális Távközlési Szolgálat (STS) székhelyén találkoztunk az Országos Erdőgazdálkodási Hivatal (RNP) képviselőivel, akikkel közösen áttekintettük az új SUMAL, vagyis az illegális erdőkivágás elleni küzdelem legfontosabb eszközének fejlesztési helyzetét. A találkozó során elmondtam a fejlesztéssel foglalkozó csapatnak, hogy a 2021. február 1-jei végső határidőt feltétlenül tartanunk kell, hiszen meggyőződésem, hogy az új SUMAL-rendszer bevezetésével meg tudjuk állítani az illegális fakitermelést Romániában” — fogalmazott Tánczos.

A faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszerről, azaz a SUMAL-ról Márk-Nagy Jánost, az Erdélyi Kárpát-Egyesület elnökét kérdeztük. Elmondta, hogy a SUMAL egy valóban rendkívül hasznos eszköz, amely által felvehető a harc az illegális fakitermelőkkel. „Ennek a rendszernek a segítségével tulajdonképpen egy hatalmas erdőnyilvántartást hozhatunk létre. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az erdőkre, illetve erdőparcellákra vonatkozó összes adatot felviszik a rendszerbe: hogy milyen munkálatok zajlanak, azok kezdeti és befejezési időpontját, a kivágott fa mennyiségét köbméterre pontosan, illetve a módszert, amit alkalmaztak, továbbá azt is, hogy milyen fafajokat vágtak ki. Mielőtt a kivágott fák szállításra kerülnének, a SUMAL-ba bekerülnek az adott szállítóeszköz adatai, rendszám, úti cél, illetve a cég neve. Ennek segítségével könnyedén ellenőrizhető a fakitermelés. Amennyiben a rendszerben szereplő adatok nem egyeznek a szállítólevélben levőkkel, a kitermelés és a szállítás illegálisnak minősül, a hatóságok pedig kötelesek elkobozni a rakományt. A kitermelt fát csakis engedélyezett fafeldolgozó üzemekbe, illetve raktárakba szállíthatják. A hatóságok akkor is beavatkozhatnak, ha egy adott cégnél egy ellenőrzés során nem beazonosítható a kivágott fák eredete. Ebben az esetben a fák kivágása nagy valószínűséggel illegális módon történt” — magyarázta Márk-Nagy János a rendszer működését.

Ami Szatmár megyét illeti, elmondta, hogy az erdőket nem fenyegeti az illegális kitermelés. Ez többek között annak is köszönhető, hogy a megye csupán 16,6%-a erdő. „Bár ez egy országos szintű jelenség, Szatmár megyében nem tapasztalható nagy mennyiségű illegális erdőirtás. Környékünkön jellemző, hogy kis léptékben lopják a fát, amit fűtéshez használnak. Ezt szekereken, az országutaktól távol teszik kerülőutak használatával, így nehezebb kiszúrni” — fogalmazott János.

Összegzésképpen az EKE elnöke elmondta, hogy véleménye szerint a SUMAL-rendszerben egy pár kiegészítésre még szükség lenne. „Az első lépéseket megtették a hatóságok, azonban pár kiegészítés még nem ártana. Például kamerákat szerelhetnek különböző helyekre, olyan szoftverekkel, amelyek automatikusan kimutatják és ellenőrzik, hogy mekkora famennyiség került egy adott autóra. Az ehhez szükséges technológia létezik, és rendkívül hatásos. A mostani rendszerrel ez csupán úgy kivitelezhető, ha megállítják a szállító teherautót, és lemérik a fát. A másik fontos kiegészítés véleményem szerint egy olyan törvénymódosítás lenne, amely kimondja, hogy csakis az erdő tulajdonosától vásárolhassunk fát, amelyet előzőleg a tulajdonos kitermel, leltároz és egy ideiglenes megőrzőben tárol” — összegzett Márk-Nagy János.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Zöld élmény – Fedezd fel a Szamos mentét

Madárdalos séta a Szamos partján, természetvédelmi területen.
Szatmár megye

Egy más életvitelről üzen az EKE Vándortábor

6 nap kütyük nélkül, 24 gyalogtúra naponta, 1300 résztvevő, 31-ik alkalom.
Szatmár megye

Kétnapos biciklitúra Aknasugatagon – Bringára fel!

Szombaton a Biciklis körtúra a Gutin-hegységben közepesen nehéz kerékpártúra útvonala van kitűzve, vasárnap pedig a Biciklitúra a Mára-völgy körül nehéz kerékpártúra.