Szatmárnémeti

Megállíthatatlan az orvoselvándorlás

2015.01.11 - 13:00

Súlyos szakemberhiányt okozott a román egészségügyi rendszerben az orvoselvándorlás: az ország kórházaiban lévő orvosi állás csaknem fele betöltetlen. Megyénkben is szakorvoshiány van.

A Román Orvosi Kamara (CMR) legfrissebb statisztikai adatai szerint jelenleg 39 ezer orvos gyakorolja a hivatását az országban, viszont évről évre kevesebben maradnak itthon: csak 2014-ben 2450 orvos váltotta ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges szakmai igazolást. A korábbi években 14 ezer ilyen igazolást adott ki a kamara, és a kérelmezők túlnyomó többsége azóta elhagyta az országot. Arról viszont már nincsenek pontos adatok, hogy a külföldön munkát vállaló romániai orvosok hány százaléka tér vissza, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a többségük külföldön marad, így a társadalom kivándorlókként tekint rájuk. Dr. Vasile Astărăstoae, az orvosi kamara elnöke mostani közlése szerint évente 3000 orvos lép be az egészségügyi rendszerbe és mintegy 3500 távozik. A nyugdíjba vonulók pótlására tehát elegendő lenne évi ezer friss végzős. Románia háromszor ennyi orvost képez évente, de így sem tudja ellensúlyozni a hiányt, mert gyakorlatilag a nyugati országok számára képezi ki az egyetemein oklevelet szerző orvosok több mint felét. A romániai orvosokat a hazainál akár tízszer magasabb bérezés csábítja Nyugatra, a kamara vezetője szerint azonban az is „elüldözi” őket, hogy a román legfelső bíróság az orvosokat is köztisztviselőknek minősítette. Ez hátrányosan érinti az orvosokat a műhibák miatti büntetőjogi felelősségre vonhatóság lehetősége és a hálapénz elfogadásának korrupciós besorolása miatt. A hivatalos statisztikák szerint a Romániában oklevelet szerzett orvosok csaknem egyharmada külföldön praktizál. A súlyos szakemberhiánnyal küzdő román egészségügyi rendszer vezetői egyre gyakrabban emlegetik azt, hogy az agyelszívást uniós támogatásokkal kellene ellensúlyozni, vagyis Brüsszelnek kiemelten kellene támogatnia azoknak az országoknak az egészségügyi rendszerét, amelyek „szürkeállományt” exportálnak.

A szatmáriak is elmennek

Évek óta orvoshiánnyal küszködik a szatmári egészségügy is — az aggasztó helyzetről pedig a Friss Újságban is hírt adtunk már több ízben. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint Szatmár megyéből évente az egészségügyi szakemberek 2–3 százaléka vándorol ki, azaz 25–30 orvos vállal nyugatabbra munkát. A frissen végzettek legtöbbje külföld felé kacsintgat, de nem csupán a rezidens orvos és a szakorvos kevés, hanem a tapasztalt asszisztensek közül is egyre többen hagyják el az országot a jobb boldogulás és a minőségi munkakörülmények reményében. Amíg pedig a szakembereink inkább külföldön vállalnak munkát, maguk mögött hagyva a romániai egészségügyet, addig a kórházak egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdenek. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság jelentése szerint a megye kórházainak legalább 30 szakorvosra és közel 130 asszisztensre, betegápolóra lenne szüksége. A Szatmár Megyei Kórházban több szakterületen — mint például az intenzív terápia vagy a sürgősségi — szakemberhiány van, arról nem is beszélve, hogy több betegápoló és asszisztens sem ártana.

Bumbuluţ Krisztina