Belföld

Még nem tiltott a dohányzás

2015.11.27 - 10:30

Egyelőre nem tiltották be Romániában a nyilvános, zárt helyeken való dohányzást, az eredeti tervekkel ellentétben ugyanis szerdán nem szavazott a képviselőház a törvénytervezetről.

A törvényjavaslat a 2002/349-es számú, a dohányzás káros hatásainak megelőzését és leküzdését célzó törvényt módosítaná: teljes mértékben betiltaná a dohányzást a központi és helyi hatóságok által használt termekben, az oktatási, valamint az egészségügyi intézményekben. Ezen kívül a gyerekek közelében is szigorúan tilos lenne cigarettázni, mint például a játszótereken, és más, gyerekeknek szánt területeken.

A dokumentumról azonban nem szavazott a képviselőház, hanem visszaküldték az egészségügyi bizottsághoz, miután a versenytanács jelezte, hogy a törvény egyik előírását ismét meg kell vitatni, mert az nem egyértelmű, illetve ellentmondhat a tisztességes versenyhelyzetre vonatkozó szabályoknak.

A kifogásolt rész előírja, hogy azokban az egységekben, ahol dohánytermékeket árulnak, a kötelező áthaladási pontok közelében ezeket tilos kihelyezni. Egyesek szerint ez az előírás a dohánytermékek reklámozását szigorítja, mások szerint viszont egyszerűen csak arról van szó, hogy nem szabad dohánytermékeket a kötelező áthaladó pontok, tehát a be- és kijáratok közelében, illetve a kasszák közelében kihelyezni.

Nem meglepő, hogy az említett részt kifogásolják az üzletláncok képviselői: elmondásuk szerint a kezdeményezők erről a kereskedőkkel, a versenytanáccsal, az országos adóhatósággal (ANAF) és a pénzügyminisztériummal sem egyeztettek. Kifejtették: míg nekik rejtegetniük kellene a dohánytermékeket, addig akármelyik romániai város utcáin könnyű szerrel hozzá lehet jutni a különböző, feketén árult cigarettákhoz.

Aggasztó adatok

Az idei év folyamán több elismert orvos, rendező, színész, médiaszemélyiség is kiáltványt fogalmazott meg a dohányzás szigorítása mellett. Azzal érvelnek, hogy Romániában vannak az állampolgárok leginkább kitéve a passzív dohányzásnak az unióban. Bár a törvény szerint a munkahelyeken csak elkülönített helyiségekben megengedett a cigarettázás, az alkalmazottak 62 százaléka arról számolt be, hogy munkahelyén kénytelen szívni mások füstjét. A kiáltvány benyújtói felháborítónak találják, hogy a vendéglátóipari egységekben sem veszik komolyan a nemdohányzó részek kialakítását.

A Romániai Tüdőgyógyászok Szövetségének felmérései szerint országunkban naponta ötmillió csomag cigarettát füstöl el a lakosság, a tüdőrákban szenvedő betegek nyolcvanöt százalékát pedig az aktív dohányosok teszik ki .

A köztudottan rendkívül egészségkárosító hatása mellett pedig a dohányzás egyáltalán nem olcsó szenvedély: azok a személyek, akik naponta egy doboz cigarettát pöfékelnek el, átlagosan havi 400–420 lejre „gyújtanak rá”. A dohányzásra azonban nem csak a cigarettázók, hanem családjaik is „ráfizetnek”. A dohányosok és a környezetükben élő, passzív dohányosok gyakrabban betegszenek meg felső légúti megfázásokban, hurutokban és tüdőgyulladásban, de gyakrabban is járnak orvoshoz, ami mind többletkiadásként — például gyógyszerek, kieső munkanapok — jelentkezhet a családi kasszában. Nem beszélve arról, hogy hosszú távon nem csak pénzügyileg, hanem érzelmileg is jócskán megterhelik a családokat a dohányosok esetében bizonyítottan nagyobb gyakorisággal előforduló daganatos és szív-érrendszeri megbetegedések.

Bumbuluţ Krisztina