Szatmárnémeti

Még nem megoldott az ingyenes tesztelés

Fotó: MTI/Vasvári Tamás
2022.01.14 - 17:00
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár bejelentette, hogy lehetőség nyílt arra, hogy ingyenesen végezzenek gyorsteszteket a családorvosok, azonban míg nem kötnek szerződést a pénztárakkal, ez nem lehetséges — még ne keressék ingyenes tesztekért a szakembereket!

A háziorvosok leggyakrabban kétnaponta tesztelhetik az arra jogosult koronavírusfertőzés-gyanús pácienseket — tájékoztatott a héten az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS), miután a vonatkozó miniszteri rendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben. Közleményében az intézmény idézte Alexandru Rafila egészségügyi minisztert, aki elmondta, hogy prioritásnak tartja a romániai tesztelési kapacitás növelését, amivel lassítható a járvány terjedése. Szerinte a betegek gyors szűrésére és egészségi állapotuk nyomon követésére a háziorvosok jelentik a megoldást.
A CNAS elnöke, Adela Cojan meggyőződését fejezte ki, hogy a háziorvosok szerepet vállalnak a fertőzésgyanús esetek szűrésében. Szerinte a fertőzés korai diagnosztizálása lehetővé teszi a kezelés gyors elkezdését és a kontaktszemélyek felügyeletét. A közlemény szerint az oltáskampányban részt vevő háziorvosok szerződés-kiegészítést írhatnak alá antigéngyorstesztek elvégzéséről, a többi pedig külön szerződést köthet erről a biztosítóval. A háziorvosoknak tesztenként 50 lejt térít meg a CNAS, ha nem számolnak fel díjat ezekért az elvégzésükkor.
A lakosok azonban még ne siessenek a családorvosi rendelőkbe az ingyenes antigéngyorstesztekért, hiszen egyelőre csak a törvényes keret van meg, a tesztelési szolgáltatás még nem kezdődött el — hívja fel a figyelmet a Háziorvosok Munkáltatói Szövetsége (FNPMF). Azok, akik a COVID-19 betegség tüneteivel küszködnek, és ingyenes tesztelésre van szükségük, továbbra is a mentőszolgálatokhoz és a közegészségügyi igazgatóságokhoz kell fordulniuk. „A 2022/58-as rendelet elfogadásával újabb lépés történt a SARS-CoV-2-szűrés ingyenes lebonyolításának folyamatában. A háziorvosok toborzási folyamata viszont csak a következő hetekben történik meg, ekkor kötik meg a szerződéseket a szakemberek, az ingyenes tesztelésre csak ezután kerülhet sor” — közölte a FNPMF.

Egyre több a beteg

Ahogyan az a lapunk által is rendszeresen közölt, a Szatmári Prefektusi Hivatal által küldött járványügyi adatokból kitűnik, Szatmár megyében is egyre több a koronavírusos beteg. Bár a kórházak még nem olyan leterheltek, mint az előző hullámok idején, folyamatosan nő az osztályokon kezeltek száma. Dr. Călin Bumbuluţ családorvos, a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmár Orvosi Kamara elnöke szerint körülbelül 30–40 beteget figyel meg minden egyes háziorvos jelenleg. Azok a páciensek, akik nem igényelnek kórházi kezelést, a háziorvosok megfigyelése alatt, otthon gyógyulnak. A szakember közölte, hogy amíg lehet, igyekszenek nem terhelni a kórházakat, ám a járványhullám neheze még csak az elkövetkező két hétben várható.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Több mint 65 ezer konzultációt végeztek az ügyeleteken

Az egészségügyi alapellátást, a háziorvosok rendelési idején túl Szatmár megyében tavaly 12 állandó ügyelet biztosította. Az ügyeleteken több mint 65 ezer konzultációt végeztek a szakemberek.
Szatmár megye

Fogyatkoznak a családorvosi ügyeletek

Évről-évre csökken az állandó családorvosi ügyeleti központok száma Szatmár megyében. Az előző esztendőkben akadt olyan év, hogy 20 is működött megye szerte, 2025-re azonban csak 12 maradt.
Szatmárnémeti

Harminc teherautó fog áthajtani a harmadik hídon

Minden adott ahhoz, hogy még a karácsonyi ünnepek előtt terheléspróbának vessék alá a szatmárnémeti harmadik hidat, januárban pedig átadják a forgalomnak.