Csütörtök délben újabb határokon átívelő projektbemutató helyszíne volt Nagykárolyban a Károlyi-kastély. A most záruló HU-RO-s projekt elsősorban a hatóság munkáját segíti. A térfigyelő kamerák üzembe helyezését az Electrica Rt. hátráltatja.
„Védelmi és mentési riasztási hálózat felépítése a szatmári térségben” — ezt a címet viseli az a magyar-román együttműködéssel elkészített és véghezvitt projekt, melynek összértéke 115 800 euró volt. A projekt vezetője a Csenger Többcélú Kistérségi Társulás volt, partnerként pedig Nagykároly önkormányzata szerepelt. A csütörtöki projektzáró rendezvényen a két ország érintett városainak önkormányzati és hatósági képviselői, valamint a projekt készítői.
Várna Levente, a nagykárolyi önkormányzat projektért felelős képviselője köszöntötte az egybegyűlteket, majd felkérte Kovács Jenő polgármestert, hogy szóljon néhány szót. Az elöljáró elégedettségének adott hangot, mondván, ez végre nem egy olyan „lecsó” projekt, amelynek a végén egy fényképezőgép marad, hanem egy olyan, ami után komoly, kézzelfogható és hosszú távon használható eszközök maradnak a köz szolgálatában. Röviden beszámolt a többi olyan uniós projektről, melyekben közvetlenül érintett Nagykároly, külön kiemelve a magyarországi partnerekkel közös pályázatokat. Hangsúlyozta, nagyon elégedett és büszke arra, hogy Nagykároly kiváló együttműködést mondhat magáénak mindazon magyarországi egyesületekkel és önkormányzatokkal, melyekkel kapcsolatban áll és ez a mindkét fél számára gyümölcsöző kapcsolat remélhetőleg minél tovább fennmarad a jövőben is.
A magyarországi fél képviseletében Nagy Miklós, Csenger járás képviselője szólt a jelenlévőkhöz. Ő szintén a kiváló együttműködést méltatta és a mostani projektet is a közös munka eredményének tekintette.
Várna Levente ezt követően bemutatta a projektet és a megvalósításokat. Kiderült, hogy a tavaly januárban megkezdett pályázat legfontosabb célkitűzése az volt, hogy hazánk esetleges schengeni övezethez történő csatlakozását követően a bűnmegelőzést és a bűnüldözést, valamint a katasztrófavédelmet hatékonyabbá tegyék, közös együttműködés révén. A kivitelezésében a rendőrség, a csendőrség, a helyi rendőrség, a katasztrófaelhárítás munkatársai, valamint egy városi tanácsos vett részt nagykárolyi részről, összesen 23-an. A 115 800 eurós projektből Nagykároly 55 400 euróval gazdálkodhatott, ebből 1108 euró volt az önrész. Az összegből 23 térfigyelő kamerát vásároltak és szereltek fel, 50 darab új, téli és nyári egyenruhát vettek a helyi rendőrség munkatársai számára, valamint beszereztek még mobil adóvevő-készülékeket, video- és hangadatot rögzítő eszközöket, és egy szünetmentes tápegységgel ellátott, nagyobb teljesítményű szervert. Több konferenciát, találkozót is szerveztek a két ország érintett szakemberei egy év alatt, például az iskolákban drogmegelőzési előadásokat tartottak a gyerekeknek.
A csütörtöki projektzárón kiderült, hogy az Electrica Rt. céggel nem sikerült megállapodnia a nagykárolyi városvezetésnek, ez az akadálya annak, hogy a térfigyelő kamerákat használatba helyezzék. Az Electrica Rt. azonban kameránként 100 lejért engedélyezné csak azt, hogy a város felszereltesse a térfigyelő kamerákat a villanypóznákra, így épp a legfontosabb késik, a kiépített biztonsági rendszernek üzembe helyezése. A projektben érintettek azonban azon reményüknek adtak hangot, hogy sikerül minél hamarabb megoldást találni erre a lehetetlen helyzetre. (A magyarországi partnerek elmondták, náluk is voltak hasonló bonyodalmak, azonban ők úgy oldották meg, hogy közintézményekre szerelték a kamerákat, így nem tudott senki akadályt gördíteni a működésük elé.)
A konferencia záróakkordjaként a jelenlévők elvonultak a jelenlévők megtekintették a felújított Károlyi-kastélyt, de előtte még a magyar fél javaslatára kilátásba helyezték, hogy a későbbiekben aláírnak egy szándéknyilatkozatot a további együttműködésről.