A Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozásának (KRESZ) szigorításáról szóló új jogszabályt tegnap sem szavazta meg a kormány. Az új KRESZ-t felelősségvállalással tervezi átvinni az USL.
Szerdán sem fogadta el a kormány az új KRESZ-t. Az ok egyszerű: egyelőre nem sikerült megoldani technikailag azt, hogy a közlekedési szabálysértésekből befolyt pénzbírságok egy számlára folyjanak be. Radu Stroe belügyminiszter elmondta, technikai gondok adódtak, ezzel kapcsolatban továbbra is tárgyalásokat folytatnak az Országos Adóhatósággal és a pénzügyminisztériummal. Victor Ponta miniszterelnök a tegnapi kormányülés előtt még abban reménykedett, hogy sikerül elfogadni az új KRESZ-t, amely lehetővé tenné a szigorúbb fellépést a súlyos szabálytalanságot elkövető sofőrökkel szemben. A kormányfő elmondta, a sokszorosára emelkedik a pénzbüntetés abban az esetben, ha a járművezető alkoholos befolyásoltság alatt ül volán mögé, nem áll meg a piros jelzésnél — ez akkor is érvényes, ha az illető nem okoz közúti balesetet — , vagy ha nem a szabályok szerint jár el a vasúti átjáróknál. Az előbb említett szabálysértések súlyosságától függően akár több évre be is vonhatják a vétkes személy járművezetői engedélyét.
Gyakran használták azt a kifejezést, hogy csak az „ostobák” fizetik ki a büntetéseket, az „okosak”, esetleg tehetősebbek pedig mentesülnek ez alól. Ponta szerint ez innentől kezdve megszűnik. Mostantól mindenkire ugyanúgy vonatkoznak majd a szabályok — tette hozzá. A KRESZ szigorítása épp az „okosabbak” miatt vált szükségessé, véli a kormányfő. Ha a vétkes személy nem fizeti ki a bírságot, harminc napon belül a rendőrség felfüggesztheti az illető jogosítványát. Az új jogszabály értelmében a balesetet okozó gépjárművezetők is szigorúbb következményekkel számolhatnak. Ponta azt szeretné, ha azoknak a sofőröknek, akik súlyos balesetet — áldozat is van — okoznak, azonnal bevonnák a jogosítványukat. A kormányfő szerint így nem kell megvárni azt a hosszas folyamatot, amíg a bíróság döntést hoz a bűncselekményt elkövető sofőr ügyében. Ugyanakkor, ha a törvényszék úgy dönt, hogy a sofőr nem jelent veszélyt a közlekedésben, az illető visszakaphatja a gépjárművezetői engedélyét. A törvény a Hivatalos Közlönyben való megjelenése pillanattól hatályba lép.