Szatmárnémeti

Még nem csökken az óraszám

2019.01.07 - 12:36

Egyelőre nem lesz kevesebb tanóra, visszaküldte ugyanis újbóli megfontolásra a parlamentnek az államfő a tanügyi törvényt módosító tervezet óraszámcsökkentésre vonatkozó cikkelyét.

Klaus Iohannis nem ért egyet az iskolai óraszámok csökkentésével, ezért visszaküldte újbóli megfontolásra tervezet erre vonatkozó cikkelyét a parlamenthez — közölte Ligia Deca, az elnöki hivatal oktatásért és kutatásért felelős államtanácsosa. Elmondása szerint a 2011/1-es tanügyi törvényt módosító tervezet a következő tanévtől kezdődően „egy tollvonással” csökkentené az iskolai óraszámokat: a változtatások alapján ugyanis az elemi oktatásban átlagosan 20, az általános iskolában átlagosan 25, míg a középiskolában átlagosan 30 órájuk lenne a diákoknak hetente. Az elnöki álláspont szerint a módosítást nem előzte meg hatástanulmány, és negatív következménye lehet az oktatásban részt vevők közösségére nézve. „Az intézkedés a közép- és hosszú távú stratégia hiányára utal ezen szakterületen, amely kiemelkedő jelentőségű Románia jövője szempontjából” — mondta az Agerpres hírügynökség szerint Deca a Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatón.

Ecaterina Andronescu tanügyminiszter a bejelentést követően nem tűnt meglepettnek, bár szerinte nagy szükség lenne az óraszámok csökkentésére. „Nagyon aggódom a gyenge statisztikai adatok miatt, a nyolcadikos diákok 36 százaléka ugyanis nem éri el az 5-ös átlagot sem az országos felméréseken, ennek pedig az az egyik oka, hogy túlzsúfolt az iskolai program. Egy másik problémát az oktatók is jelentenek, hiszen hogy történhet meg az, hogy az elemi osztályok befejezését követően úgy kerülnek át a gimnáziumi osztályokba tanulók, hogy nem tudnak olvasni és számolni?” — nyilatkozta újságírói kérdésre Andronescu, hozzátéve, hogy csak idő és egyeztetések, tárgyalások kérdése, hogy változtassanak az iskolai programon.

Azzal, hogy túlzsúfolt a diákok órarendje, a tanárok és a szülők is egyetértenek, a házi feladatok elkészítésén túl pedig már alig marad szabadidejük a tanulóknak. A 7–8 órás napi program az iskolában, délutáni foglalkozás nagyon megterhelő a tanulóknak, pedig minden embernek, így a gyerekeknek is jár a szabadidő, sőt, egy kis unatkozás sem árt néha. Az RMDSZ az elmúlt év végén iktatott egy olyan jogszabály-módosító javaslatcsomagot, amely gyermekközpontú oktatási rendszert szorgalmaz. A szövetség többek között csökkentené a tananyagot, hiszen jelen pillanatban túl vannak terhelve a diákok; azt szeretnék, hogy a tanárok kevesebb házi feladatot adjanak a gyermekeknek, illetve ezekre a kiegészítő feladatokra is csak minden második órát követően kerüljön sor, illetve nagyobb mozgásteret biztosítanának a tanároknak az órán belüli oktatás megszervezésében, flexibilissé, alakíthatóvá tennék a tananyag átadását.

Erre a Szatmár megyei oktatók szerint is nagy szükség lenne, korábban többek között Gál Gyöngyi szaktanfelügyelő, magyartanár és Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója is kihangsúlyozta, hogy kevesebb tananyagra és gyermekorientált oktatási tantervre van szükség. Igyekezni kellene arra, hogy ne az ismeretátadásról szóljanak az órák, hanem a kompetenciaalapú oktatásra helyeződjön a hangsúly. A pedagógusok szerint jobban oda kell figyelni arra, hogy mit oktatnak a tanárok, és azt hogyan kérik számon, hiszen gyakran még akkor is kapnak házi feladatot a diákok, ha a tanár nem biztos abban, hogy a tanóra keretében megértették a tananyagot.

 

Bumbuluţ Krisztina