Az állatvédők folyamatosan gyűjtik, míg egyes felelőtlen gazdák folyamatosan újra elengedik kutyáikat Nagykárolyban. A kóborkutya-jelenség megállíthatatlan folyamatnak tűnik.
Több hektárosnak kellene lennie annak a területnek, ahova beférne az összes, Nagykárolyban és — egyes vélemények szerint — a környező településeken elengedett, de Nagykárolyban kikötött, ilyen-olyan okból gazdátlanná vált kutya. Míg a Nagykárolyban működő Puffi Állatvédő Egyesület munkatársai folyamatosan dolgoznak és gyűjtik be az ebeket, addig újabb és újabb egyedek tűnnek fel a város különböző pontjain.
„Bosszantó az a szélmalomharc, amit a kóbor kutyák összegyűjtése céljából folytatunk. Jobban mondva, amit támogatásunkkal a Puffi Állatvédő Egyesület tagjai folytatnak. Remélem, nem fognak nagyon megharagudni ránk az állatszerető emberek, de attól még nekem ki kell mondanom bizonyos dolgokat, amik kevésbé szimpatikusak. Egy ilyen például, hogy a város nem finanszírozhatja az összes kóbor kutya eltartását. Ha a civil szervezetek vagy magánemberek úgy gondolják, hogy ezeket nem lehet kiirtani vagy elpusztítani — nyilván a törvényes keretek betartásával —, akkor azt mondom nekik, hogy támogassák az állatok védelmét felkaroló egyesületet anyagi ráfordítással is. Hiszen nagyon sokszor kerülök abba a helyzetbe, hogy arról kell döntenem, egy kutya eltartására adunk 4–6 lejt, vagy egy rászoruló gyermek étkeztetésére fordítjuk azt a pénzt. Hiszen több száz gyermekre főzünk, s egy gyerek kb. ugyanennyibe kerül. Talán azt elnézik nekem az állatbarátok, ha inkább a gyermekek javára döntünk. Nagyon durva helyzet, de ez az igazság” — mondta Kovács Jenő polgármester.
A nagykárolyi elöljáró elmondta, hogy egyeztetéseket folytat a Puffi Állatvédő Egyesület vezetőjével, Maria Ardeleannal a Nagykárolyban fellelhető gazdátlan állatok sorsáról és az egyesület által létesítendő állatmenhelyről is. Még tavaly májusban született tanácsi határozat arról, hogy az önkormányzat együttműködési protokollt ír alá a városban működő Puffi Állatvédő Egyesülettel. Az együttműködési szerződés értelmében az önkormányzat egy 50 árnyi alapterületű részt biztosít az egyesületnek, hogy oda kiterjesztve a munkásságát tovább bővítse már meglévő menhelyét. Az önkormányzat azt is vállalta a szerződés értelmében, hogy anyagilag támogatja az egyesület munkásságát. Mindezekért cserébe az egyesület működtetői vállalják, hogy 2018 márciusától eltűnnek a kóbor kutyák Nagykároly területéről.
„Maria Ardeleannal abban egyeztünk meg, hogy ha a város biztosít neki egy területet, akkor ő oda felépít egy kutyamenhelyet. Ez két-három hónap alatt meg is fog történni, viszont ez a megegyezés komoly feltételekhez van kötve. Az egyik feltétel, hogy ne legyen kóbor kutya a városban. Mi továbbra is támogatjuk mindenben, de ez a legelső feltétel. Még azt a kijelentést is meg merném kockáztatni, hogy még a kóbor macskákat vagy egyéb kóbor állatokat is oda vinnénk. Az egyesület munkája és felelőssége is hatalmas; ha belegondolunk, hogy az elmúlt években hány állatot fogadtak be, kezeltek, ivartalanítottak, láttak el mikrocsippel, szinte felsorolni is sok. Folyamatosan dolgoznak, s azt kell mondanom, hogy ebben a kérdésben sincs az emberekben egyetértés: nem szeretnék összeveszni a Nagykároly környéki polgármesterekkel és emberekkel, de olyan információink is vannak, amelyek szerint faluról is behozzák a megunt háziállataikat a gazdák, és itt engedik el őket a nagykárolyi határban vagy a városban. De nemcsak ők, hanem azok a nagykárolyi lakosok is szégyelljék magukat, akik gondoskodás helyett csak úgy utcára teszik az állatokat!” — mondta Kovács.
Tőtős Tímea