A picodi.com elemzői megvizsgálták, hogyan változott a minimálbér mértéke különböző országokban, valamint azt, hogy ezek az összegek tudják-e biztosítani az élet minimális kényelmét a vizsgált államban. A tanulmány a kormány által meghatározott minimálbérrel rendelkező országokra terjedt ki — összesen 64 országra Európában, Észak- és Dél-Amerikában, Afrikában, Ázsiában, valamint Ausztráliára. Ezek az országok különböznek az adóterhek mértékében: számos országban (Hongkong, Fülöp-szigetek, Nigéria) a legalacsonyabb nemzeti jövedelemmel rendelkezők mentesülnek a jövedelemadó és járulékok fizetése alól, míg más országokban a bruttó és a nettó jövedelem közötti különbség akár több tíz százalék is lehet (Romániában 40,2%). Ez az oka annak, hogy az összefoglaló csak nettó összegeket tartalmaz, vagyis azt a pénzt, ami valójában a munkavállaló kezébe vagy a bankszámlájára kerül.
A 64 vizsgált ország közül 10-ben nem változott a minimálbér az előző évhez képest. Ezek között az országok között szerepel Izrael, a Fülöp-szigetek, Thaiföld, Vietnam és Peru.
A minimálbér legnagyobb növekedésével Montenegró büszkélkedhet. Többek között a kedvező adóváltoztatások eredménye, hogy a volt Jugoszláviának ebben az országában a nettó minimálbér 222 euróról 450 euróra emelkedett (103%-os emelkedés). További bérnövekedést figyeltek meg Argentínában (55%), Törökországban (50%) és Kazahsztánban (41%).
Románia a 18. helyet foglalja el ebben a rangsorban. 2022. január 1-jétől a minimálbér hazánkban 10 százalékkal nőtt, nettó 1386 lejről 1524 lejre.
Túlélőcsomag
A tanulmány kedvéért összeállítottak egy élelmiszerkosarat, és az ebbe került termékek árait állították szembe a minimálbérrel. A kosár 8 termékcsoportból áll: kenyér, tej, tojás, rizs, sajt, hús, gyümölcs és zöldség. A lista nagyon szegényes, azonban ebben a feltüntetett mennyiségben a termékek egy átlagos felnőtt minimális tápanyagigényét tudják fedezni. Az élelmiszerkosár a következőképpen állt össze: tej (10 liter, 48 lej 30 bani), kenyér (10 db 500 g-os vekni, 30 lej 70 bani), rizs (1,5 kg, 7 lej 68 bani), tojás (20 db, 16 lej 27 bani), sajt (1 kg, 24 lej 38 bani), baromfi- és marhahús (6 kg, 158 lej 64 bani), gyümölcs (6 kg, 29 lej 88 bani), zöldség (8 kg, 26 lej 65 bani). Az alapélelmiszer-kosár tartalma 2022 elején 343 lejbe került. Mindössze a túléléshez elegendő alapvető élelmiszer a minimálbér 22,5%-át teszi ki. Egy évvel korábban ugyanez az élelmiszerkosár értéke az akkori minimálbér 24,3%-ának felelt meg. Ez azt jelenti, hogy a hazai minimálbér emelkedése meghaladta az árak növekedését.
Hol lehet megélni a minimálbérből?
Habár az élelmiszer-preferenciák és a kényelmes életről alkotott elképzelések régiónként, sőt, személyenként eltérők, igyekeztek az alapvető élelmiszerek árait szembeállítani a minimálbér összegével, és azt megvizsgálni, hogy egy minimálbért kereső romániainak a fizetése hány százalékát kellene mindössze a túlélést biztosító alapvető élelmiszerekre költenie.
A legkedvezőbb országok a listán Nagy-Britannia, Írország és Ausztrália: az alapélelmiszer-kosár értékének aránya a helyi minimálbérhez képest 6,6% és 7,3% között mozog.
Románia ebben az összesítésben a 32. helyet foglalja el a 64 országból 24,3%-os eredménnyel, megelőzve Bulgáriát (40. hely és 29,4%), Albániát (32,5% és 41. hely) és Ukrajnát (35,7% és 47. hely).
Nem könnyű a helyzetük azoknak, akik Oroszországban, Kazahsztánban és Indiában keresnek minimálbért: ezekben az országokban az alapélelmiszer-kosár megvásárlására a minimálbér körülbelül felét kell elkölteni. Nigériában azonban a minimálbér még ennek a szerény élelmiszerkosárnak a megvásárlásához sem elegendő.
Bumbuluţ Krisztina