Tegnaptól az ócskapiacon felállított minivágóhíd mellett már vásárolhatnak élő bárányt és kecskét. A megvásárolt állatot a hentesek a helyszínen levágják, ezért külön kell fizetni.
Az érdeklődés egyre nagyobb a bárányok iránt az ócskapiaci vágópontnál, ugyanis tegnap reggeltől már az állattartók is megjelentek a helyszínen, de még kevesen vásárolnak. A Szatmár Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) ígéretéhez híven tegnap hajnaltól kialakította a megszokott vágópontot az európai uniós szabályoknak és szabványoknak megfelelően. Tegnap délelőtt a vásárlók még csak a terepet mérték fel — sok volt a bámészkodó, mivel amúgy is a szerda hagyományos ócskapiacozási nap Szatmáron —, így az állattartók jó vásárban reménykednek. Pár állattartó volt csak kint a tegnapi nap folyamán, viszont a választék nagy és bőséges volt. Egy mikolai állattartó szerint — aki első osztályú jószágokkal érkezett ki az ócskapiacra — idén nem volt nagy kereslet a bárányokra, vagy a kecskékre, nagyon bíznak most a húsvéti időszakban. A legtöbb állattartó nagyobb reményeket fűz az ortodox húsvéthoz, mivel akkor sokkal többen vásárolnak bárányt. Jelenleg a bárányok kilogrammonkénti ára 14 lej, míg a kecske kilója 13 lej. Az ócskasori minivágóhídnál több hentes is van, akik levágják és megnyúzzák a bárányokat 25 lejért, a kisbárányok esetében a díj 30 lejbe kerül, továbbá a műanyag zsákért is fizetni kell, ez 2 lej. Egészen szombat délutánig tart nyitva a vágópont, ezért akik vasárnap töltött bárányt vagy báránypörköltet szeretnének ebédre, igyekezzenek minél előbb megvásárolni a legszebb példányokat. A bámészkodók között sok a spekulatív megjegyzés, hogy szombatig még csökkenni fognak az árak, viszont az állattartók jelenleg ezt nagyon is cáfolják.
Stagnálnak az árak
Arra, hogy az árak nem fognak csökkenni, reális esély van, mivel az állattartók az ortodox húsvét előtt számítanak a nagy profitra. Sokaknál az ünnepi bárány a legkedveltebb eledel húsvétkor, lehet az töltve, sütve, vagy főve, bár az utóbbi kevésbé elterjedt ezen a vidéken. A húsvéti jelképek sorában természetesen nagyon sok különféle állatot találunk, de ezek közül a legősibb a bárány. A feljegyzések szerint már az ószövetségi zsidók is fogyasztottak bárányhúst kovásztalan kenyérrel és keserű salátával. A húsvéti bárány által betöltött nagy múltú rituális szerep mára már kevésbé közismert. Viszont ahhoz, hogy elkerüljék a kellemetlenségeket, minden esetben legyen figyelmesek, hogy hol és milyen minőségű húst vásárolnak. A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője külön felhíja a figyelmet arra, hogy az ócskapiacon vágott, szakértők által ellenőrzött húst kerek pecséttel látják el, a kereskedelmi egységekből származó húst pedig ovális pecséttel látják el. Nem szabad olyan húst vásárolni, amelyről nincs semmilyen származást igazoló pecsét.
Barakonyi Gergő