Az Érendrédi Polgármesteri Hivatal székhelyén került sor július 12-én délelőtt a „Természet- és Környezetvédelmi Információs Központ kialakítása” elnevezésű pályázat nyitórendezvényére.
A pályázatot 2012. július 12 és október 31 között ülteti gyakorlatba Érendréd község helyi tanácsa, partnerségben a magyarországi Bio-Szil Nonprofit Kft.-vel és a szatmárnémeti Interaction 2050 Egyesülettel. A pályázat fő céljai a határ menti természeti értékek védelme és bemutatása, a természeti szennyezések és a hulladékok mennyiségének csökkentése, az Ökoházak által nyújtott szolgáltatások, tájékoztató programok, rendezvények, kiállítások és bemutatók szervezése, a növényzet megóvása, és annak telepítése.
A pályázat finanszírozása a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 pénzalapjaiból történik.
A projektbemutatót Papp Tibor, Érendréd polgármestere nyitotta meg, beszédében üdvözölte a jelenlévőket és örömét fejezte ki aziránt, hogy a község önkormányzata is részt vehet egy ilyen jelentős projektben. Uray Károly György, az Interaction 2005 Egyesület elnöke, a Nyíregyházi Vízügyi Igazgatóság munkatársa szerint az egyesületet éppen azzal a célzattal alapították, hogy egy romániai partnertelepüléssel közösen Ökoházakat és azokhoz kapcsolódó tanösvényeket hozzanak létre. Elmondta továbbá, hogy az Ér mentén kerestek partnert így esett a választás Érendrédre. A magyarországi Tivadar településen a határon átnyúló projekt keretében már felépült egy Ökoház és a hozzá tartozó tanösvény.
Dányádi Erika, a Bio-Szil Nonprofit Egyesület ügyvezetője felvázolta a 638 197 euró összértékű projekt részleteit, amelyből a Bio-Szil 95 százalékos magyar állami támogatásban részesül, míg a két partner (Interaction 2050 Egyesület és az érendrédi önkormányzat) 98 százalékos finanszírozást használhat ki. A projektet elméletileg egy évre tervezték, de a határidőt meghosszabbították, így 2012. október 26-ig kell elkészüljön az érendrédi Ökoház.
Az eseményen felszólalt még Pándi Zsolt, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség részéről, valamint az egyébként érendrédi születésű Liviu Marta, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója. A projektbemutató kötetlen beszélgetéssel, állófogadással zárult, ugyanakkor a jelenlévők helyszíni látogatást tettek az egykoron postaépületként szolgáló leendő Ökoházhoz.
ifj. Deák Endre