Magazin

Meddig lehetünk kint a nagy hidegben?

2017.01.06 - 18:00

Bár a hidegtűrés egyénenként változó, a tartós hideg jelentősen megterheli szervezetünket, mely szövetsérüléssel (fagyás), vészesen lehűlt testhőmérséklettel (kihűlés) vagy akár halállal is járhat — írja a hazipatika.com.

Hideg időben a szervezet mindent megtesz annak érdekében, hogy a test hőmérsékletét szinten tartsa és megakadályozza a különböző hidegártalmak kialakulását. Ezért mihelyt a testhő csökkenni kezd, a vérkeringést a végtagoktól a létfontosságú szervek - szív, tüdő, agy - felé korlátozza.

Mikor van probléma?

A hidegtűrés egyénenként változó, amelyet számos tényező befolyásol. A test hőleadását fokozza az alacsony hőmérséklet és páratartalom, a légmozgás és a nedves ruházat, miközben a vérkeringést nehezíti a szűk ruházat és lábbeli. Ugyancsak számít az általános erőnlét és egészségi állapot, az életkor (gyermekek/idősek), a mentális helyzet, a szervezetben jelen lévő nikotin, koffein, alkohol, narkotikumok és nyugtatók szintje. Fokozza a kihűlést a hideg felületen történő ülés vagy fekvés, illetve a hideg vízben tartózkodás. Intő jel, ha az érintett testrész nagyon fázik, majd végül fájni is kezd. Ha a hidegben maradva a fájdalomkésőbb megszűnik, az egyáltalán nem jelent jót, mert azt mutatja, hogy az adott testrész kezd érzéketlenné válni. Ilyenkor még meg lehet akadályozni a fagyást, ha melegbe húzódunk. Ha a testrész teljesen érzéketlenné válik, akkor viszont már lehet, hogy komoly baj van. Mindazonáltal, a megfelelő hőmérsékletet a belső térben is biztosítani kell, tartósan 15 Celsius-fok alatt lakásban a kihűlés kockázata ugyanúgy fennáll, mint a szabadtéren. Az épületekben tartózkodva is figyelni kell a réteges öltözködésre, a padló és a nyílászárók akár alkalmi szigetelésére is.

Mit tegyünk és mit ne a hidegben?

A hideg kedvezőtlen hatásai ellen több módon is megvédhetjük magunkat. Fontos a megfelelő, réteges öltözködés, valamint a meleg ételek és italok fogyasztása. Fontos, hogy a ruházat szél- és vízálló, természetes alapanyagú legyen, illetve alaposan védje a végtagokat és a fejet. Javasolt a hideg tárgyakat nem csupasz kézzel megfogni, mínusz 10 fok alatt pedig feltétlenül viselni kell kesztyűt.