Szatmárnémeti

Gyakorlati tudnivalók a népszámlálásról

A népszámláláson való részvétel állampolgári kötelesség, minden lakost és lakást megszámolnak (Fotó: Gönczy Tamás)
2022.03.14 - 10:00
A népszámlálás két újítása, hogy a lakosok saját kezűleg, az interneten is kitölthetik a kérdőívüket — azok is, akik pillanatnyilag nincsenek itthon —, és mindezt magyarul is megtehetik. A megszámláltatás három szakaszban történik, figyeljünk a határidőkre!

Az Európai Bizottság határozatának megfelelően 2021-ben minden tagországban népszámlálást kellett volna tartani. A koronavírus-világjárvány miatt azonban több ország a halasztás mellett döntött. Romániában március 14-én kezdődik a népszámlálás, és július közepéig tart.
A kolozsvári Közpolitikai Elemző Központ Egyesület, mely egy honlapot — www.nepszamlalas.ro — is létrehozott az erdélyi magyarság tájékoztatására, felhívja a figyelmet arra, hogy az online önkitöltés szakasza előbb lezárul, mint maga a népszámlálás. Akik maguk szeretnék kitölteni a kérdőívüket, azoknak ezt március 14. és május 15. között kell megtenniük, utána már csak a hagyományos, személyes lekérdezés keretében lesz lehetőségük válaszolni. Ez a szakasz május 16-tól július 17-ig tart.

A hatályban lévő népszámlálási törvény értelmében az összeírás magyar nyelven is történhet, mind az önkitöltés, mind pedig a személyes lekérdezés esetében.
A népszámlálás számos alapadatot gyűjt Románia rezidens lakosságáról, alapvető célja a lakosság számának és életkörülményeinek a feltárása. Az erdélyi, romániai magyarság számára különösen nagy tétje van a népszámlálásnak. Számos, eddig elért jogunk függ attól, hányan élünk az országban. A népszámlálás egyik alapvető kérdése, hogy a romániai magyarok száma és aránya miként változott az elmúlt tíz évben.

Három szakaszban zajlik

A március 14-én, hétfőn rajtoló romániai népszámlálás három fázisban zajlik: önkitöltés, számlálóbiztos általi személyes lekérdezés, végül pedig az úgynevezett nyilvántartói kipótolás. Fontos azonban tudni, hogy a három szakasz nem párhuzamosan zajlik, hanem egymást követően, a határidőkre tehát figyelni kell.
Az önkitöltés időszaka március 14.–május 15., ez magyar nyelven, saját ütemezés szerint, otthon vagy összeíró ponton, anyanyelvi segítőkkel is történhet.

Az önkitöltés fázisában mindenki online kitöltheti a saját (illetve családtagjai, hozzátartozói) kérdőívét. Az önkitöltéshez a népszámlálás hivatalos oldalán — www.recensamantromania.ro — kell regisztrálni, ezt követően az e-mailben megküldött linken lesz elérhető a kérdőív. A válaszadás megvalósulhat számítógépen, táblagépen vagy akár okostelefonon is.
Az önkitöltés szakaszában az önkormányzatoknak lehetőségük van olyan helyiségek, összeíró pontok kialakítására, ahova bárki bemehet kitölteni a kérdőívet, ugyancsak online, viszont itt számlálóbiztosok is segítenek ebben. Ez egy jó lehetőség mindazoknak, akiknek nincs megfelelő eszközük, vagy nehezebben boldogulnak az internet világában.
Az önkitöltés előnye, hogy — a május 15-i határidőig — bármikor válaszolhatunk a kérdőívre, nem kell beengednünk senkit a lakásunkba, a saját ritmusunkban tölthetjük ki az adatokat, és biztosak lehetünk abban, hogy az kerül a kérdőívbe, amit beírtunk. Ha magyar nyelven szeretnénk kitölteni a kérdőívet, ez a biztos módszer, így nem kerülünk abba a helyzetbe, hogy esetleg egy magyarul nem vagy nem jól beszélő számlálóbiztos keres fel bennünket.

A személyes lekérdezés időszaka május 16.–július 17., amely hagyományos módon, számlálóbiztos segítségével történik, a számlálóbiztos által meghatározott nyelven. Akik nem vesznek részt az önkitöltés fázisában, azokat személyesen felkeresi lakásukban a számlálóbiztos, és hagyományos módon válaszolhatnak a kérdőívre. Itt csak abban az esetben lehet majd magyarul válaszolni, ha a számlálóbiztos is tud magyarul. Azokon a településeken (közigazgatási egységekben), ahol a magyarság aránya 20% feletti, a számlálóbiztosoknál elméletileg lesz papíralapú, magyar nyelvű minta a kérdőívre. Ezen követhetők a kérdések, amennyiben a számlálóbiztos nem beszél magyarul.
A harmadik szakasz a nyilvántartói kipótolás. Ebben a fázisban ellenőrzik az első két lépcsőben gyűjtött adatokat, és összevetik az adminisztratív adatbázisokkal, nyilvántartásokkal. Aki valamilyen kivételes ok miatt kimaradt a népszámlálásból, annak az adatait (már ami fellelhető) beemelik a népszámlálási adatbázisba. Ennek a módszernek a hátránya, hogy ebben az esetben a „kipótolt” személyeknek biztos nem lesz etnikumuk, anyanyelvük, felekezeti hovatartozásuk, illetve nagy valószínűséggel más adataik is pontatlanok, hiányosak lesznek. A romániai magyarságnak nem érdeke, hogy az adatbázisokra hagyja a számával, életkörülményeivel kapcsolatos kérdések megválaszolását. Vegyünk részt személyesen a népszámlálásban! — emelik ki a nepszamlalas.ro szakértői.

Milyen kérdések lesznek?

A kérdőív négy részből áll: a lakásra, az épületre és a háztartásra vonatkozó fejezetekből, illetve annyi személyi űrlapból, ahányan a háztartásban laknak (jelenlévők és időszakosan távollévők). A személyi kérdőívek vége felé fognak szerepelni a számunkra kulcsfontosságú kérdések: az etnikum, az anyanyelv és a felekezet. Ezért fontos, hogy a kérdőívet töltsük ki végig.
Ha az online kitöltés mellett döntünk, akkor kezdjük el a kitöltést, amikor előre felkészültünk a bonyolultabb kérdésekből minden családtag esetében. Készítsük elő a következő adatokat, hogy gördülékenyen menjen a válaszadás: minden családtag személyi száma (CNP), épület építésének éve, szobák összterülete négyzetméterben megadva; ha van: napkollektor felülete, illetve napelem vagy házi szélerőmű teljesítménye kW-ban; ha van felsőfokú végzettségünk: milyen évben, milyen intézményben, milyen szakot végezünk; ha dolgozunk: foglalkozás, beosztás, azaz a munkaszerződésben szereplő „funcţia”, „meseria”, román nyelven (foglalkozási jegyzék, COR), a munkaadó fő tevékenysége, román nyelven (ágazati besorolás, CAEN).
A magyarságot illetően négy fontos kérdés van: az állampolgárság (cetăţenie) — itt a románt jelöljük meg, ha van román állampolgárságunk —, a nemzetiség vagy etnikum (etnie) — itt a magyart jelöljük meg —, az anyanyelv, illetve a vallási, felekezeti hovatartozás.
Figyelem: Romániában a kisebbségi jogaink, a települések felirata, a magyar nyelvű ügyintézés az etnikumhoz, és nem az anyanyelvhez kötődik. A magyar nemzetiségűek száma alapján részesülnek oktatási és kulturális intézményeink is az állami támogatásokból. Ezért ne csak az anyanyelvnél, hanem az etnikumnál is válasszuk a magyart!
Most először a kérdőív magyar nyelven is elérhető. A kitöltés nyelve menet közben is módosítható. Fontos, hogy a választott kitöltési nyelv teljesen független a kérdőívben megadott anyanyelvi és etnikai választól. Attól, mert román nyelven válaszolunk a kérdőívre, az etnikumnál és az anyanyelvnél bátran vállaljuk magyar identitásunkat!
Ha csak ritkán vagy egyáltalán nem használja az internetet, akkor ne kockáztasson, menjen be március 14. és május 15. között a saját településén egy úgynevezett összeíró pontra, ahol egy számlálóbiztos segíteni fog a kitöltésben. 

Egy család — fél óra

Egy egyszemélyes háztartás űrlapjának kitöltése átlagban 20 perc körül van, minden további családtag kérdőívére plusz 5 percet számolhatunk. Tehát egy háromtagú háztartás mintegy fél órát szánjon rá a válaszadásra! A kiskorú gyermekek kérdőívét a szülő vagy törvényes képviselő tölti ki.
Ha az online önkitöltést választottuk, és belekezdtünk, akkor már mindenképp töltsük ki végig a kérdőívet! Ha egyből nem sikerül befejezni, kérjünk segítséget! A kérdőívre visszatérhetünk egy későbbi időpontban (az e-mailre küldött linket megnyitva), és folytathatjuk a kitöltést, nem kell újrakezdeni. Mindaddig visszatérhetünk, míg a „BEKÜLDÉS” gombot meg nem nyomtuk a kérdőív végén.
Ha nem válaszolunk minden kérdésre, adataink hiányosak maradnak, és nincs garancia arra, hogy meg fog keresni a számlálóbiztos kipótolni a hiányzó adatokat. Ha a kérdőív vége felé található, az etnikumra, anyanyelvre, vallásra vonatkozó adatok kimaradnak, azokat nem pótolják ki utólag.
Sikeres kitöltés esetén visszaigazoló e-mailt kapunk a rendszertől. A kérdőívet 7 napon belül érvényesítik. Ezt szintén a recensamantromania.ro honlapon tudjuk majd ellenőrizni a személyi számmal. Innen tölthetjük majd le az igazolást is, ami alapján a szabadnapot igényelhetjük, illetve a második szakaszban igazolhatjuk a számlálóbiztosnak, hogy már válaszoltunk.
Március 14-étől reggel 9 és este 23 óra között a 0371.900.172-es számon magyar nyelvű telefonos ügyfélszolgálattól kérhetünk segítséget a kitöltéshez. 

A külföldön élőkre is számítanak

Ha külföldön él, tanul, dolgozik, de hazahúz a szíve, és fontosak az otthon élő magyarság jogai — legyen szó akár csak a kétnyelvű helységnévtábláról —, az idei népszámláláson önre is számítanak. Most a világ bármely részéről, online kitöltheti a népszámlálási kérdőívet. Fontos, hogy a népszámláláson felmutassuk, hogy mi, romániai magyarok egy számbelileg is erős közösség vagyunk. Erre azonban csak úgy van lehetőségünk, ha mindannyian kitöltjük a kérdőívet, és vállaljuk etnikai, anyanyelvi és vallási hovatartozásunkat.

Minden külföldön tartózkodó romániai állampolgár részt vehet a népszámlálásban, ha van romániai személyi száma (CNP-je), és tartózkodott itthon 2020. december 1. és 2021. november 30. között.
Ha éppen külföldön van, kétféleképpen vehet részt a romániai népszámlálásban: megkéri az otthon élő családtagjait, hogy ne feledkezzenek el önről, és vezessék be az adatait, illetve a népszámlálás önkitöltéses szakaszában, március 14. és május 15. között saját maga kitölti a kérdőívet az interneten keresztül.
Két kategória közül választhat, attól függően, mennyi ideje él külföldön:
a. Az „időszakosan távol lévő személyek” azok, akik csak ideiglenesen tartózkodnak külföldön, és így beleszámítanak az ország lakosságába. Ha kevesebb mint 12 hónapja tartózkodik folyamatosan külföldön, mindenképpen „időszakosan távollévőnek” jelölje magát! Ha 2020. december 1. után telepedett ki, és már nincs meg a lakhelye, akkor a személyiben szereplő, utolsó bejegyzett hivatalos lakcímmel regisztráljon.

Ha kétlaki életet él, például külföldön tanul, vagy idénymunkásként dolgozik, és a népszámlálás időpontjában éppen nem tartózkodik itthon, mindenképpen érdemes „időszakosan távollévőként” részt venni a népszámláláson, ugyanis a tervek szerint azokkal a személyekkel fogják utólag kipótolni az adatbázist, akik 2020. december 1. és 2021. november 30. között Romániában éltek, dolgoztak, tanultak vagy munkát kerestek, adót fizetettek, egészségbiztosításuk volt, nyugdíjat, szociális vagy mezőgazdasági támogatást kaptak. Ha ezek közül bármi jellemző önre, mindenképp vegyen részt a népszámlálásban mint „időszakosan távol lévő személy”! Ebben az esetben teljes kérdőívet tölt ki, a lakásra (itt a jelenlegi vagy legutolsó romániai lakcímre kell gondolni), a háztartásra, illetve a háztartásban élő személyekre vonatkozóan.
b. A „huzamosabb ideig távol lévő személyek” azok, akik életvitelszerűen élnek külföldön. Akkor is részt vehet a népszámláláson, ha ebbe a kategóriába tartozik, azonban ön nem fog beleszámítani az ország lakosságába.

Miért fontos kitölteni?

A népszámláláson való részvétel állampolgári kötelesség, minden lakost és lakást megszámolnak. Ha valamilyen okból kifolyólag mégsem válaszolunk a kérdőívre (nem töltjük ki interneten, vagy külföldön tartózkodunk, és a családtagok nem rögzítenek, vagy esetleg a számlálóbiztos nem talál otthon), akkor utólag „beemelnek” a népszámlálási adatbázisba. Ebben az esetben a legfontosabb adatokat nem rögzítik: nem lesz beírva a nemzetiség, anyanyelv, vallás. Ezért nagyon fontos, hogy személyesen válaszoljunk a kérdőívre.
A népszámlálás eredményei hatással lesznek a mindenkori kormányok politikájára, és befolyásolják a magyarokat megillető jogokat, legyen szó magyar utcanévtáblákról vagy anyanyelvi ügyintézésről. Az államnak, önkormányzatoknak, cégeknek, de a civil szervezeteknek is pontos adatokra van szükségük ahhoz, hogy hatékony, célzott fejlesztéseket, sikeres projekteket tudjanak végrehajtani a településeink és a közösségeink érdekében. Ezeknek az adatoknak a jelentős része a népszámlálásokból származik.
Az erdélyi, romániai magyarság számára különösen nagy tétje van a népszámlálásnak. Számos, eddig elért jogunk függ attól, hányan élünk az országban. A népszámlálás az elkövetkező tíz évben meghatározza majd a magyar nyelv használatát, iskoláink, egyetemeink, egyházaink, kulturális intézményeink sorsát is. Ezért fontos, hogy mindannyian részt vegyünk a népszámlálásban. SZFÚ