Csütörtök este mutatták be Kürti László mátészalkai költő Testi misék című nemrég megjelent kötetét a Károlyi-kastély kiállítótermében.
„Vörös hajú nővel sosem vitázom” — vallja egyik költeményében (egyrészt vélhetően személyes okokra, másrészt pedig Atlantisz nőalakjaira célozva) Kürti László mátészalkai költő, akinek a Magyar Hírlap Könyvkiadó által nemrég megjelentetett Testi misék című kötetét mutatták be szerda este a Károly-kastély kiállítótermében. A bemutató a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület irodalmi-képzőművészeti-zenei szekciója által tervezett eseménysorozat első rendezvénye.
Végh Balázs Béla irodalomtörténész, egyetemi adjunktus nyitotta meg a könyvbemutatót. Köszöntőjét követően elmesélte, hogy az egyesület említett szekciójának Nagykárolyban tartott alakulóülésén határoztak arról, hogy a mátészalkai költő könyvének bemutatójával rajtoljon az a kulturális rendezvénysorozat, amelyben még sok más eseményt fognak szervezni az elkövetkezőkben. Ezután bemutatta az est vendégeit, a mátészalkai Oláh András irodalmárt, a rendezvény moderátorát, Kürti László költőt, valamint Varga Sándor színművészt, aki a későbbiekben verseket szavalt a költőtől.
Oláh András a bemutató elején szólt néhány szót az alkotóról, volt tanítványáról, aki jelenleg testnevelési tanár, ám filozófiai diplomával is rendelkezik. Az elhangzottakból kiderült, hogy a költő eleinte Kovács László álnéven írt verseket, első kötete ezzel a névvel jelent meg. Majd további négy könyve látott napvilágot: Alkalmi otthonok, Akvárium, Félszavak, valamint a kastélyban bemutatott Testi misék.
Kürti László bevallása szerint költészetében nem a tényszerűségre törekszik, a történéseket úgy írja le, ahogyan megélte azokat. Ezért sokan félreértelmezik alkotásait. Családjában is komoly konfliktusok alakultak ki például a Cigányszerelem című verse miatt, annak ellenére, hogy szinte mindenhonnan pozitív visszajelzéseket kapott a költemény. Költészetében leginkább Pilinszky János szikárságát, valamint Petri György szókimondását érezni elsődleges hatásként.
A bemutatott kötetben, amely négy ciklusból áll — Szívzörej, Erózió, Bátorságpróba, Hétköznapi történeteim —, számos erotikus gondolatsor is akad, de a költő szerint elsősorban az emberi kapcsolatokról szól.
Varga Sándor szavalatai mellett a bemutató végén maga a költő is elszavalta egy versét, majd Végh Balázs Béla értékelte az alkotó kötetét: „Kürti László könyvét elnevezném Mátészalkai daloknak, amelyeket jelentős lírai erő, vehemencia jellemez. Példaértékűnek tartom költészetét, és úgy gondolom, hogy Kürti László a magyar irodalom nagy dalköltőinek nyomában jár”.
Ifj. Deák Endre