Szatmárnémeti

Matekfőváros volt Szatmárnémeti

2019.03.04 - 08:28

Szatmárnémetiben versenyeztek az elmúlt hétvégén a legjobb romániai magyar matekes diákok, akik közül nem kevesebb mint 100 tanuló nyerte el a jogot, hogy a nemzetközi döntőben is szerepelhessen.

Szatmárnémeti, ezen belül pedig a Kölcsey Ferenc Főgimnázium adott otthont az elmúlt napokban a II. Országos Magyar Matematika Olimpiának, avagy a XXIX. Erdélyi Magyar Matematikaversenynek, annak a 28 éves múltra visszatekintő rangos eseménynek, amelyen a Szatmár megyei diákok évről évre kiváló eredményeket értek el. A tanügyminisztérium hivatalos versenynaptárában szereplő, az Országos Matematika Olimpiával egyenrangú megmérettetésre több mint háromszáz tanuló érkezett az ország 16 magyarlakta megyéjéből, hogy bizonyítsa ügyességét, felkészültségét.

A kulturális programokkal, kirándulással tűzdelt verseny díjkiosztóját vasárnap délelőtt az Északi Színház patinás termében tartották meg. A zsúfolásig telt teremben elsőként a főgimnázium diákjai oldották egy kicsit a hangulatot: Matuz Anna és Makranczi Krisztina diáklányok matematikai verscsokorral kedveskedtek a résztvevőknek, Liszkai Krisztián pedig egy tréfás „matekmesével” szórakoztatta a versenyzőket, tanárokat.

A versenyt dr. Szenkovits Ferenc egyetemi docens, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem tanára, az olimpia bírálóbizottságának elnöke értékelte ki, aki elmondta: nagy öröm, hogy a matematika szeretete ennyi diákot és tanárt összehoz, és azt reméli, hogy ez a tűz 30–40 év múlva sem alszik ki a tanulók szeméből, ugyanúgy szeretik majd a matematikát, ahogy most. A megmérettetésen kiváló eredmények születtek, magyarázta a matematikus, hozzátéve, hogy néhány feladatsort végignézve maga sem gondolta volna, hogy ilyen ügyesen sikerül majd megoldaniuk azokat a fiataloknak. „Akinek a fejében ott van a matek, az már nyert. Lenyűgöző, hogy mit tudtok!” — összegezte a bírálóbizottság elnöke. Dr. Szenkovits Ferenc egyúttal megköszönte a házigazdáknak, főleg a főgimnáziumnak és oktatóinak a rengeteg munkát, amellyel igazán kellemessé és széppé tették az olimpián résztvevők Szatmár megyei tartózkodását.

Dr. Bencze Mihály, a verseny alapítója ezt követően nagyon jó hírt közölt a fiatalokkal, mégpedig azt, hogy a Szatmárnémetiben rendezett országos szakaszról nem kevesebb mint száz tanuló jutott tovább a nemzetközi megmérettetésre: negyven V–VIII. osztályos tanuló vehet részt a májusi, kecskeméti döntőben, valamint hatvan középiskolás fiatal jutott tovább az áprilisi, marosvásárhelyi nemzetközi szakaszra. A diákokat ugyanakkor egy felkészítő táborba is várják, amelyet Szovátán rendeznek meg.

A kiértékelő és bátorító szavakat követően átadták a rangos verseny díjait: minden évfolyam tizenöt legkiemelkedőbb tanulója, százhúsz diák fáradhatott fel a színpadra átvenni a jól megérdemelt okleveleket és ajándék könyveket, ugyanakkor nagyon sok különdíj is gazdára talált.

Bumbuluţ Krisztina