Belföld

Maszkkal vagy maszk nélkül?

2020.02.05 - 10:01

Egyre több olyan szatmárival találkozni, aki a vírusszezonban egyszer használatos maszkot visel. Ez azonban nem nyújt 100 százalékos védelmet, a kézhigiéniára is különösen figyelni kell, aki pedig beteg, az lehetőség szerint ne menjen közösségbe!

Az elmúlt időszakban már Szatmárnémetiben sem szokatlan látvány, ha egyszer használatos maszkot viselő lakosok sétálnak az utcán, üzletekben vagy szállnak fel a buszra. Az influenza- és a koronavírus, illetve a szezonális megbetegedések miatt egyre többen aggódnak a megyeszékhelyen és a megyében is, ezért sokan döntenek úgy, hogy maszkkal próbálnak védekezni. A gyógyszertárakban, ahogyan a tavalyi vírusszezonban is, jól fogynak az egyszer használatos maszkok; akadnak olyanok, amelyekben éppen nincsenek is készleten maszkok, mivel mindet felvásárolták, így a következő szállítmányra várnak.

Az egyszer használatos sebészmaszk javasolt azoknak a betegeknek, akik otthonukban nem tudják minden esetben megtartani a legalább egy méter távolságot a velük élőktől. Olyan betegeknek is ajánlott, akik kénytelenek elmenni otthonról, például orvoshoz, és elkerülhetetlenül közvetlen kapcsolatba kerülnek másokkal — például tömegközlekedési eszközök használata, vásárlás során. Egészséges személyek is hordhatnak maszkot, akik — különösen zárt helyen — gyakran kerülnek kapcsolatba másokkal, hiszen bárkiben „ott bujkálhatnak” a kórokozók.

Nem mindegy viszont, hogyan használjuk ezeket a maszkokat. Amennyiben az influenzamaszk használata mellett döntünk, nem árt, ha tisztában vagyunk pár alapvető szabállyal: a maszk felhelyezése előtt mindig mossunk kezet; úgy helyezzük fel a maszkot, hogy teljesen elfedje orrunkat és szánkat; illeszkedjen minél szorosabban, azaz a lefedett részek és a maszk között csak minimális rések lehetnek. Használat közben kerüljük el a maszk megérintését, és minden alkalommal, amikor hozzáérünk egy használt maszkhoz — például a levételekor —, mossunk alaposan kezet folyó vízzel és szappannal, vagy használjunk kézfertőtlenítő kendőt! Ha az arcon viselt maszkot nyirkosnak, nedvesnek érezzük, haladéktalanul cseréljük le egy száraz és tiszta darabra, tehát soha ne használjuk újra ugyanazt a maszkot!

Mielőtt eltávolítjuk a maszkot, mossunk kezet, ugyanakkor ne érintsük meg a használt maszk elejét, a használt maszkot pedig azonnal dobjuk ki! — javasolják az egészségügyi szakemberek.

 

Nincs 100%-os védelem

 

A maszk egyébként önmagában nem előzi meg hatékonyan a fertőzést — a hagyományos influenzánál sem, állítják a szakemberek. Az Egészségügyi Világszervezet közlése szerint jelenleg világszerte kétféle arcmaszkkal védekeznek az emberek: a szemészeti maszkkal és az N95 vagy hasonló típusú szűrővel ellátott maszkkal. A sebészeti maszk egyoldalú védelmet nyújt: megakadályozza a cseppfertőzést. A közönséges influenza, nátha esetén érdemes használni, de ez csak lazán illeszkedik az arcra. Az N95 típusú maszk már kétoldalú védelmet nyújt: a ki- és belégzést is megszűri, ugyanakkor jobban arcra szorítható. A szakértők ellenben arra figyelmeztetnek, hogy nincs teljes védelmet nyújtó maszk, hiszen a fertőzést hordozó részecskék oldalról és a szemen át is bejuthatnak a szervezetbe.

Aki beteg, sokkal többet tehet embertársaiért azzal, ha inkább otthon marad, az arcmaszk nem jó mentség, ha betegen emberek közé megy valaki.

Az egyik legjobb mód a fertőzés elkerülésére a nagyon alapos kézmosás. A WHO több ajánlást is kiadott már arról, hogyan kell megfelelően kezet mosni. A lényeg, hogy ne csak a tenyerünket, hanem a kézfejünket, az ujjainkat és a körmeinket is mossuk meg. Ha betegek vagyunk, ne tartózkodjunk betegek közelében, maradjunk otthon, gyakran szellőztessünk, és fertőtlenítsük a gyakran fogdosott tárgyakat, felületeket!

 

Bumbuluţ Krisztina