Egészség

Másutt betiltották, nálunk gyerekek fogyasztják

Fotó: www.apc-romania.ro
2022.01.11 - 15:47
Gyermekek által fogyasztott termékeket vizsgált december folyamán a több mint 30 évtizedre visszatekintő tevékenységet felmutató Fogyasztókért Egyesület (APC), és szakemberei egy olyan adalékanyagot fedeztek fel több termékben is, melyet Franciaországban már betiltottak.

Az E 171-es jelzésű, a fehér szín eléréséhez használt titán-dioxidról van szó, melyet többek között olyan fogkrémek tartalmaznak, mint a Sensodyne ProNamel 6–12 éves gyermekeknek, a Naturaverde gyermekfogkréme, az Aquafresh little teeth 3–5 év közötti gyerekeknek készült fogkréme, de találtak az üzletekben Magyarországon készült rágógumit, Törökországban készült drazsékat és Romániában gyártott cukorkát, amelyik ezt tartalmazta.
Mint írják, Franciaország volt az első, amelyik betiltotta az E 171-es (titán-dioxid) használatát 2020. január elsejétől, elővigyázatosságból, hogy megvédje polgárait. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) aztán tavaly frissítette a titán-dioxid biztonsági értékelését, mely szerint a színezék élelmiszer-adalékanyagként történő felhasználása már nem tekinthető biztonságosnak. A folyamat következő lépéseként a további intézkedésekről, a szabályok, előírások módosításáról az Európai Bizottság dönt majd. Az Európai Unió az új tudományos adatok alapján rendszeresen felülvizsgálja az adalékanyagokat.
A titán-dioxid értékelésére 2020 márciusában kérték fel az EFSA-t. Az EFSA szakértői panel (Panel on Food Additives and Flavourings/FAF) — figyelembe véve minden rendelkezésre álló tudományos kutatás eredményét és adatot — arra a következtetésre jutott, hogy a titán-dioxid élelmiszer-adalékanyagként történő felhasználása többé már nem tekinthető biztonságosnak. A következtetés meghozatalának kritikus eleme volt, hogy a titán-dioxid részecskék elfogyasztása után nem zárható ki a genotoxikus hatás, így nem tudták megállapítani az élelmiszer-adalékanyag napi bevitelének biztonságos szintjét. Annak ellenére, hogy a szájon át történő bevitelt követően a titán-dioxid részecskék felszívódása csekély, a részecskék felhalmozódhatnak a szervezetben. Új kutatási eredmények szerint tehát a titán-dioxid a gének szintjén okozhat károsodást, aminek rákkeltő hatása lehet.
Az EFSA kockázatértékelése alapján, a tagállamok bevonásával az Európai Bizottság dönt majd a további szükséges intézkedésekről.


Mi a titán-dioxid?
A titán a természetben előforduló fém. Az élelmiszeriparban a titán-dioxidot fehér színezékként használják. A folyadékokban oldódó színezékekkel ellentétben a titán-dioxid nem oldódik, finom részecskéi anélkül oszlanak szét a közegben, hogy kémiai összetétele változna. A titán-dioxid ellenáll a hőnek, a fénynek és a savnak.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Kitakarítottak, így újranyithatott a Kaufland

Gyors tempóban helyrehozta a fogyasztóvédelmi felügyelők által jelzett problémákat a szatmárnémeti, Corvinilor utcán lévő Kaufland hipermarket, így kevesebb, mint 24 órával a bezárását követően, kedden már ismét megnyithatott az üzlet.
Szatmárnémeti

Peténél hozták volna be a mocskos, penészes limlomot

Kopott bútorokat, piszkos, penészes, valószínűleg ágyi poloskás matracokat, mocskos ruhaneműket ellenőriztek a petei határátkelőnél a határrendészet felkérésére a szatmári fogyasztóvédelmi felügyelők. A szállítmányokat nem engedték be az országba.
Belföld

Ajándékvásárlási jó tanácsok a fogyasztóvédelemtől

A Mikulásjárás és karácsony egyet jelent a játék- és édességáradattal, amellyel a család elhalmozza a gyerkőcöket, ám a nagy vásárlási lázban pár dolgot mindenképp tartsunk szem előtt.