Szatmárnémeti

Masszív munkanélküliség várható

2020.05.11 - 10:41

Hogy baj van, az a munkanélküliek növekvő számára tekintve is látszik, az Országos Statisztikai Intézet (INS) írta össze, hányan vannak munka nélkül az aktív korosztály tagjai közül, és mekkora a növekedés a foglalkoztatás szempontjából idén legjobb hónapnak számító februárhoz képest. A technikai munkanélküliségre küldött egymillió romániai és mintegy tizenhétezer szatmári munkaképes személyt az INS nem vette számításba, a gyakorlat szerint ezek munkaszerződése nincs felbontva, az egyezség él akkor is, ha az ember otthon ül.

Az utóbbi tíz évet figyelembe véve 2013-ban volt a legnagyobb mértékű a munkanélküliség, akkor 7,6 százalék volt, a hullámvölgy alját pedig idén februárban érte el a foglalkoztatottság, akkor az országos munkanélküliségi arány 3,9 százalékon állt. Az előrejelzések szerint jó, ha a 2013-as szint alatt marad a munkanélküliek aránya, a pesszimistább előrejelezések 10 százalék fölötti adatokkal riogatnak. A februári számokhoz képest a növekedés 16 százalékos volt márciusban, áprilisban pedig 24 százalékkal több embernek lett felbontva a szerződése, mint ahánynak márciusban volt, és a májusi mérések is hasonló vagy nagyobb emelkedést fognak mutatni.

Ennek ellenére a miniszterelnök és a pénzügyminiszter legutóbbi bejelentései egy szó erejéig sem említik azt, hogy direkt beavatkozásként megemelik a most alig havi 500 lejes munkanélküli-segély értékét, vagy hogy emellett még esetleg meg is hosszabbítanák a most érvényben lévő hat hónapos folyósítási időszakot. Pedig ilyen intézkedésekre is szükség lenne, mert nagyon sok — akár átképzés árán — dolgozni, elhelyezkedni akaró ember lesz a munkanélküliek között, s a járvány előtt átlagos életkörülményekhez szokott családokat meg fogja viselni a pénztelenség. Válság idején a segély az egyik leghatékonyabb keresetélénkítő eszköz, ugyanis ha az embereknek nincs pénzük, nem költenek, a gazdaságban nem mozog a pénz, nincs ÁFA-befizetés, nincs alkalmazotti létszámbővítés és így nincs bérjárulék-befizetés sem. Az ilyen támogatásoknál arra kell figyelnie a kormánynak az illetékes hivatalokon keresztül, hogy a jelenség ne ösztönözze a potyázók megjelenését, és érje el, hogy ha lesz munka, akkor azt vállalják el az emberek.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Európában csökken, Romániában nem

Munkanélküliség: itthon a fiatalok körében elég nagy az arány.
Belföld

Kevesebbet vásároltunk júliusban

...és nem azért, mert mindenki külföldön nyaralt!
Belföld

Adóamnesztiát hirdetett a kormány

Nem csilingel a pénz az államkasszában, némi kedvezményért cserébe, hátha fog...