Szatmárnémeti

Markovits Rodionra emlékeznek

2013.08.14 - 10:37

Az EMKE, a Szatmári Zsidó Hitközség, Kisgérce önkormányzata és a Hagyományos Kultúrát Támogató Szatmár Megyei Központ augusztus 27-én szervez Markovits Rodion-megemlékezést.

 

A Szibériai garnizon világhírű írója halálának 65. évfordulója alkalmából sorra kerülő rendezvény (kelet-európai idő szerint) 11 órakor, a kisgércei (Gherţa Mică) szülőháznál kezdődik, majd 16.30 órakor Szatmárnémetiben, a Várdomb utcai zsinagógában irodalmi tanácskozással folytatódik. Az irodalmi tanácskozás keretében Szekernyés János temesvári publicista Markovits Rodion, a közíró, Felician Pop szatmárnémeti költő, műfordító Universul rural oşenesc la Rodion Markovits (Az avasi falu Markovits Rodion műveiben), Dénes Gabriella kolozsvári irodalomtörténész Markovits Rodion írói arcai, George Achim nagybányai irodalomtörténész Spaţiu cultural transilvănean la începutul secolului XX (Erdélyi kulturális élet a XX. század elején), míg Schiller Erzsébet budapesti irodalomtörténész A zsidó identitás Markovits Rodion műveiben címmel tart előadást. A megemlékezés a nagyváradi Hakeshet klezmer-zenekar koncertjével zárul.

 

Emléktábla, emlékmúzeum

 

1998. augusztus 29-én Markovits Rodion kisgércei szülőházának falán helyezett el emléktáblát a Szatmár Megyei Művelődési Felügyelőség, a Szatmár Megyei Tanács és Kisgérce Helyi Tanácsa. Akkor az volt az elképzelés, hogy az emléktáblán háromnyelvű (román, magyar és héber) szöveg legyen, a kisgércei tanácsosok ezt az ötletet többször elvetették, arra hivatkozva, hogy az ott élő lakosság úgysem tudná elolvasni a magyar és a héber szöveget. Nem gondoltak arra, hogy falujukban megfordulhatnak olyan személyek is, akik magasabb kultúrával bírnak, és jó benyomást keltene az, hogy egy olyan településen járnak, melynek lakói értékelik a nagy elődöket. Végül csupán egynyelvű emléktábla került a falra. Az akkor felszólalók között volt Vasile Lucuţ, a ház akkori lakója, aki elmondta: büszke arra, hogy egy ilyen nagy személyiség házában lakik. Akkor, amikor mindenki új házat épített a régi helyére, vagy korszerűsítette azt, ő megőrizte a házat az eredeti formájában, a lakás egyik szobájában megőrizte az író bútorait. Az akkori tervek között szerepelt egy emlékmúzeum létrehozása és az emléktábla háromnyelvűre történő kicserélése, de ez mindmáig nem történt meg, helyette újabb tanácskozásokat szerveznek.

 

Elek György