Szatmárnémeti

Márk-Nagy János: ne kövessük a besztercei példát!

2019.02.15 - 13:03

Számos természetvédelmi szempontot is figyelembe kellene venni a Túr mentén, ha megkezdődik a vízügy tervezett árvízvédelmi beruházása — hívta fel szerkesztőségünk figyelmét Márk-Nagy János, az Erdélyi Kárpát Egyesület – Szatmárnémeti vezetője.

Kedden a Szatmár megyei prefektúrán tárgyalták meg egy nagyszabású árvízvédelmi terv részleteit, mégpedig ötvenmillió euróból erősítené meg a Túr, a Tálna és a Turc vízfolyások töltését a szatmári és a kolozsvári vízügyi igazgatóság, ugyanakkor a kányaházi tónál is megerősítenék a zsilipet, megemelnék a töltéseket, megerősítenék a gyengébb partszakaszokat, és létrehoznának egy magas vízállás esetén ideiglenesen használható víztározót is a Dimoşag környékén.

Mivel a munkálatok során a helyi ökoszisztémára kiható munkálatokra kerülhet sor, szerkesztőségünk kérésére Márk-Nagy János, az Erdélyi Kárpát Egyesület vezetője is véleményt formált.

A természetvédelmi szakértő elmondta, hogy mivel Natura 2000-es természetvédelmi területekről van szó, a szóban forgó projekt kapcsán már ezelőtt két évvel is folytattak egyeztetéseket, amikor az Erdélyi Kárpát Egyesület még a természetvédelmi területek gondnokságáért is felelt. A tárgyalások során akkor számos természetromboló munkálatot sikerült kivenni a projektből, viszont a környezetünkben zajló példák azt mutatják: nem biztos, hogy tartják is ehhez magukat a kivitelezők.

„Van egy ehhez hasonlatos eset Beszterce-Naszód megyében, ahol korábban mindenféle egyeztetések voltak, és számos, a természetre nagyon káros és veszélyes munkálatot kivettek az egyeztetések során a projektből, viszont idén januárban az engedélyeztetésnél mégiscsak az eredeti projektet nyújtották be. Most, hogy mi sem vagyunk már a védett területek kezelői, tartunk tőle, hogy hasonlóan akarnak majd eljárni a Túr mentén is” — fogalmazta meg aggályait Márk-Nagy János.

„Beszterce megyében a Natura 2000-es Koalíció bírósági úton megtámadta a tervezetet, és hasonlóan fogunk cselekedni itt, Szatmár megyében is, ha nem a megegyezés szerint lesz benyújtva a projekt — vetítette előre a lehetőségeket az EKE vezetője.

Márk-Nagy János elmondta azt is, hogy ez természetesen a vízügynek sem lenne érdeke, hiszen egy ilyen procedúra blokkolja a projektjét, s mivel uniós finanszírozásról van szó, biztosan nem kockáztatná meg ezt.

„Tény, hogy a kányaházi tó gátját rendbe kell tenni, mert elavult, rég nem volt karbantartva, veszélyes, és biztonságossá kell tenni. Nem is ez a probléma. Leengedik a tavat, megjavítják a gátat, sőt, van még egy-két dolog, amit a Túron lehet csinálni. Például a tárgyaláson említett résztározót, ami természetvédelmi szempontból nem rossz, sőt, ha jól csinálják, kimondottan jó lenne. Mi inkább a mederszabályozásokat, mederkotrásokat, kikövezéseket igyekeztünk csökkenteni, ugyanis ezek már természetvédelmi szempontból romboló hatással bírnának” — tette hozzá a természetvédelmi szakember, aki elmondta, hogy figyelni fogják a projektet, és eközben abban reménykednek majd, hogy semmilyen természetromboló munkálatot nem csempésznek vissza azok közül, amikről korábban már lemondtak.

 

Bajnai Botond