A napokban szárnyra kapott különféle híresztelésekkel ellentétben a megyei kórház vezetősége nem mondott le a saját konyha tervéről — olyannyira nem, hogy márciustól meg is kezdi működtetését.
Egyre konkrétabban körvonalazódik a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház saját konyhájának léte — bár a napokban szárnyra kapott híresztelések ennek épp az ellenkezőjét állítják, a betegek ellátását biztosító cateringcéggel való három hónapos szerződéshosszabbítást véve alapul. „Dehogy vetettük el a kórházi konyha tervét! Épp ma írtuk alá a három-négy évre szóló keretszerződéseket az alapanyag-beszállítókkal. A meghirdetett konyhai munkakörökre (egy cukrász, 11 szakács és 10 konyhai kisegítő) január 10-én délutánig lehet még benyújtani a jelentkezéseket, a versenyvizsgákat pedig január végén, február elején ejtjük meg, s ha minden a tervek szerint halad, körülbelül márciustól kezd el üzemelni végre a saját konyhánk. Addig viszont biztosítani kell a beutalt betegeknek a napi háromszori étkezést, 10–12-féle diétás menüvel, nem maradhat a levegőben az ellátásuk, mint ahogy az anno (szerk. megj.: 2016 decemberének végén) megtörtént, ezért tavaly év végén új közbeszerzési eljárást írtunk ki a 2018-as évre, maximum három hónapra. Ez egy nagyon rövid időtartam, s nem is jelentkezett más, csak az a cateringcég, amely eddig is biztosította a beutalt betegek és szolgálatos orvosok, átlagosan naponta 1200 személy étkeztetését” — magyarázza lapunk megkeresésére Marc Adrian kórházmenedzser.
A saját konyha beindításának (vagy ha úgy tetszik, újraindításának) gondolata már jó ideje megfogalmazódott, hiszen az egyetlen megoldás annak érdekében, hogy a beutalt betegek jobb minőségű és ízletesebb ételt kapjanak — mert diétás ételt is lehet finoman, ízletesen, jó minőségben főzni, már ha vannak szakképzett és hozzáértő alkalmazottak. Mi több, a konyhának már 2016-ban el kellett volna készülnie és működnie kellett volna, ám az akkori kórházmenedzser semmiféle közbeszerzési eljárást nem indított el a konyhai eszközök, alapélelmiszerek és szállítóeszközök beszerzésére — ez azonban csak év végén derült ki, mint ahogy az is, hogy a betegek étkeztetését addig ellátó céggel 2017 január első napján lejár a szerződés, így azt kénytelenek voltak meghosszabbítani. Közben pedig az új, majd a még újabb kórházmenedzser a megyei tanáccsal közösen beindította a „konyhaprojektet”, felújította a régi kórház épületében lévő konyhát, és elindította a közbeszerzési eljárásokat is. „Ahhoz, hogy saját konyhánk legyen, nagyon sok mindenre van szükség: alapélelmiszerekre, személyzetre, konyhai eszközökre (nem is akármilyenekre), az ételt szállító gépkocsikra, akkreditált előkészítő és főzőhelyiségre — s bármennyire furcsának tűnhet is, az egész procedúrából a legnehezebb és legidőigényesebb az alapélelmiszerek beszerzésével kapcsolatos, a 16 tételből csak 8-ra volt jelentkező az első alkalommal meghirdetett közbeszerzési eljáráson, szükség volt egy második kiírásra is — most már valamennyi alapélelmiszer biztosítva van, de a hivatalos procedúra hosszú hónapokat vett igénybe. A kórháznak 2005 óta nem volt saját konyhája — 2018-ban végre lesz, de az átállás nem egyszerű, többfázisos folyamat, főképp a közbeszerzési törvénykezésnek és az óvási lehetőségek mérhetetlen tárházának „köszönhetően”, s remélem, márciusig már nem keresztezi utunkat semmiféle gikszer” — mondta Marc.
Szabó Kinga Mária