A kórházi ellátásra szoruló betegeknek márciustól hozzájárulást kell fizetniük az egészségügyi intézményből való távozáskor, erről a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felülvizsgálati látogatáson tartózkodó küldöttségével állapodott meg a kormány. A vállalás IMF-hez küldendő szándéklevélbe is bekerült.
Dr. Andó Ottó, a Szatmár Megyei Orvosi Kamara alelnöke elmondta, nem ez a módszer a legegészségesebb megoldás arra, hogy az ágazat krónikus pénzhiányát pótolhassák. A kamara kérése az volt, hogy az egészségügy idén a nemzeti össztermék 6%-ából gazdálkodhasson, ezt persze nem kapta meg az ágazat. „Tudjuk azt, hogy nincs pénz az egészségügyben, de az emberek is szegények. A kórházba utalt betegeknek eddig is meg kellett venniük a gyógyszert és az ellátásukhoz szükséges egyéb egészségügyi fogyóeszközt, ha ehhez még hozzáadódik az is, hogy a kórházi ellátásért is fizetniük kell, az nehéz helyzetbe hozza azokat, akik fekvőbeteg-ellátásra szorulnak”, magyarázta az orvosi kamara megyei alelnöke. A kórházak besorolásától függően 20-60 lej közötti összegbe kerül egy napi ellátás.
Egyébként két héttel korábban még Eugen Nicolăescu tárcavezető is úgy nyilatkozott, hogy Románia lakosságának 70 százaléka szegény, és nincs megfelelő neveltetése ahhoz, hogy részfizetős rendszert vezethessen be a kormány, de úgy tűnik, hogy az IMF-fel szemben vállalt kötelezettség teljesítésének elodázását a valutaalap nem engedi meg a továbbiakban.