Belföld

Márciusban kezdődhet a beiratkozkás

2020.02.05 - 08:46

Csakúgy, mint tavaly, március 4-én kezdődhet a 2020/2021-es tanévre való előkészítő osztályos beiratkozás. A beiratkozási módszertannal és a menetrenddel kapcsolatban február 14-ig várja az észrevételeket a szaktárca. 

A beiratkozási módszertan szerint ebben az évben is azokat a gyerekeket kötelező előkészítő osztályba beíratni, akik augusztus 31-ig betöltik a hatodik életévüket, illetve azokat is be lehet íratni, akik augusztus 31.–december 31. között töltik be a hat évet. Utóbbiaknak viszont egy pszichoszomatikus felmérésen is át kell esniük, amely igazolja, hogy megfelelő értelmi szinttel rendelkeznek, és alkalmasak az iskolakezdésre.

Az iskolák február 24-ig függesztik ki, hogy hány osztályt indítanak a 2020/2021-es tanévben, majd ezt követően rendezik meg a beiratkozást. A gyermekeiket előkészítő osztályba írató szülők március 4–23. között az interneten vagy az iskolákban személyesen tölthetik ki a típuskérvényeket. Az iskolákban hétfőtől péntekig 8.00–18.00 óra között lesz lehetőségük a szülőknek beíratni csemetéiket.

Akkor sincs baj, ha egyelőre nem sikerült eldönteni, hogy melyik iskolát válasszák: február 25-től március 9-ig ugyanis az előkészítő osztályokat indító iskolák kötelesek nyílt napot szervezni, hogy a szülők, gyerekek és más érdeklődők felmérhessék, milyen körülmények között oktatnak, hogy betekintést nyerhessenek a tanintézmények hétköznapjaiba.

Az első beiratkozási időszak eredményeit, az iskolákba felvételt nyert gyerekek névsorát a tervek szerint április elsején teszik közzé a tanintézmények, s ugyanekkor derül ki, hogy milyen osztályokban maradtak üres helyek, valamint az is, hogy kiket nem írattak be.

A tervek szerint a második beiratkozási időszakot április 23–30. között rendezik meg, az elsővel megegyező órarenddel. Így a szülők egy újabb kérvényezés folytán választhatnának az iskolákban megmaradt helyek közül a második szakaszban. Az előkészítő osztályokba felvételt nyert kisdiákok listáját május 7-én hozzák nyilvánosságra.

 

Iskolaérettségi

 

Február 25. és március 20. között ezúttal is pszichoszomatikus felméréseket végeznek a szakemberek. A vizsgálat azok számára kötelező, akik szeptember 1.–december 31. között vagy esetleg még csak ezután töltik be a hatodik életévüket.

Az iskolaérettséget megállapítandó a szakemberek a testi adottságokat, a szellemi képességeket és az érzelmi érettséget vizsgálják. A fizikai tényezőt szakorvos méri fel, a másik kettő tartozik a pszichológusra. A szellemi érettséget olyan tényezőkön lehet felmérni, hogy képes-e a gyerek negyed órát folyamatosan figyelni egy feladat elvégzésére, kialakult-e a szám- és mennyiségfogalma, illetve mekkora a szókincse. Azt is megvizsgálják, mennyire fejlett a kézügyessége, hogyan fogja például a ceruzát, hogyan rajzol vonalakat, köröket. Az érzelmi érettséget pedig az alapján értékelik, hogy mennyire tudja elviselni a gyerek a kudarcot, mennyire szorongó, hogyan viseli el az új környezet hatását. Szociális érettség jele, ha a gyerek új társaságban nem zárkózik el, nem magányosan játszik, hanem képes csoportos tevékenységre.

A gyermek pszichoszomatikus fejlettsége felmérésének eredményét a vizsgálatok lezárultát követően írásban közlik a szülővel vagy hivatalos gyámmal, aki a vizsgálatot kérte.

 

 

Bumbuluţ Krisztina