Nagykároly

Március 15.: a magyarság legszebb ünnepe

2015.03.16 - 09:12

Március 15-én Nagykárolyban is több százan gyűltek össze, hogy közösen emlékezzenek meg nemzeti ünnepünkről. Az ünnepség a Petőfi-szobornál kezdődött, majd a Károlyi-kastély Lovagtermében a Gingalló gyermekkórus és az amatőr színjátszók is felléptek.

 

További képekért kattints IDE!

Szerencsére az időjárás is kegyes volt tegnap délután az ünneplőkhöz, akik szép számmal gyűltek össze Nagykárolyban, hogy közösségben ünnepeljék március 15-ét. A Petőfi-szobornál kezdődött ünnepségen, melyet idén is a Kaffka Margit Művelődési Társaság szervezett, szavalatokkal és ünnepi beszédekkel emlékeztek a jelenlévők. Sróth Ödön, a Kaffka Margit Művelődési Társaság elnöke a magyarság legnagyobb, hazafias érzelmekre leginkább ható ünnepének nevezte március 15-ét, hiszen a ’48-as események mély nyomot hagytak mindenkiben. „167 éve annak, hogy a magyar szabadságharc végképp beírta magát történelmünkbe s a világtörténelem részévé vált. Nem kevés áldozat árán történt mindez s nem véletlenül lett a magyarság legnagyobb ünnepe, tavaszvárás idején, mikor minden megmozdul és mi is emelkedő szívdobbanással visszajelezhetünk a forradalom hőseinek” — hangzott el Sróth Ödön beszédében. Nagykárolyban 26 éve ünnepelhetjük szabadon március 15-ét, míg a nagykárolyi Petőfi-szobornál 22-ik alkalommal került sor a főhajtásra. Sróth Ödön elnök beszéde után Hágó Attila Nándor, a nagykárolyi MIK alelnöke mondott ünnepi beszédet. A főhajtást a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum diákjainak — Kovács Szabolcs, Kocsis Anett, Czumbil Márk, Vadai Zalán, Botos Máté —szónoklatai tették még meghittebbé. A koszorúzást követően az ünneplők a nagykárolyi Canticum Novum kamarazenekar közreműködésével, Lőrincz Szilveszter karnagy vezetésével közösen énekelték el a Szózatot.

 

 

A múlt tanulságai

 

 

Az előadáson készült többi képért kattints IDE!

A kültéri rendezvények után a kastélyban folytatódott az ünneplés, ahol több százan gyűltek össze. A szervezők nevében Szolomájer Tímea köszöntötte a jelenlévőket. Kovács Jenő polgármester köszöntőbeszédében azokra a tanulságokra hívta fel a figyelmet, amelyeket a mai nagykárolyiaknak kell megtanulniuk hősi halált halt elődeiktől. Nem szabad siránkozni, harcolni kell jogainkért. Az ünnepi összeállítás a Gingalló gyermekkórus műsorával indult, Fazakas Erika karnagy irányításával, majd a Nagykárolyi Kulturális Központ színjátszói az Esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk című irodalmi montázzsal kedveskedtek a jelenlévőknek. A Határeset nevű csoport tagjai a következők: Moldován Stefánia, Moldován Henrietta, Vitéz Júlia, Óbis Réka, Simon Tímea, Sălcudean Henrietta, valamint Kovács Péter, Kovács Szabolcs és Pap Gerhard. A színjátszó csoport fiatalabbjai háttértáncosként működtek közre: Bakó Blanka, Nagy Dóra, Jobbágy Beatrix, Ónodi Bianka, Ónodi Blanka, Maier Blanka, Mester Boglárka, Hauler Hannelore, Májer Tamara, valamint Bartha Máté, Szabó Bence, László István. Műsorukat a Canticum Novum kórus egészítette ki Lőrincz Szilveszter irányításával. Az előadást vastapssal köszönte meg a közönség.