Maradtak az élen a kosaras lányok

2017.10.30 - 21:27

Két egymás utáni napon számolt rá a Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata a vendéglátó Aradi ICIM csapatára, így nem csak a Női Közép-Európa Liga (CEWL) B-csoportjában, de a Nemzeti Liga táblázatában is őrzi első helyét Marius Dobă edző együttese.

A vasárnapi huszonegy pontos CEWL-siker után hétfő este, a honi bajnokság ötödik fordulójában tizennyolccal nyert a VSK Aradon.

Kissé görcsösen kezdtek a szatmáriak, túloldalt pedig a VSK tavalyi játékosa, Matea Tavic brillírozott az első negyedben: a bosnyák játékos triplákat dobott, lepattanókat gyűjtött be, a remekül irányította az aradi támadásokat. 6–0-s állásnál, közel két perc után jöttek az első VSK-pontok Andra Mandache (képünkön) szabaddobásai után. Ezután az aradi származású kosaras szárnyalt, 22 pontot dobott ezen a mérkőzésen. Mandache pontjaival zárkózott fel egy pontra a VSK az első negyedben (9–8, 3. perc), viszont a vezetést nem sikerült átvenni. Marius Dobă időkérése is csak részben volt eredményes, hiszen az első pihenőig az addigi nyolcból (18–10) csak egy pontot sikerült faragni (20–13). A második negyedben úgy tűnt, hogy beindult a VSK-henger, hiszen Taneisha Harrison egy perc alatt hozta fel a csapatot míunsz  háromra (20-17), majd Destiny Willimas és Szmutku Renáta találataival a 12. percben először vezetett a vendégcsapat (20–21). Az aradiak viszont innen felálltak és két perccel később Adela Mercea triplája az ICIM-nek hozott plusz kettőt (25–23). Megléptek kilencre is a hazaik (37-28), de Marina Solopova és Harrison pontjai jelezték, hogy VSK nem fogja odaadni a meccset a Bogdan Bulj edző csapatának (37–35). Szoros emberfogással próbálkoztak az aradiak, így a félkörtől messze kényszerítették a szatmáriakat, ezért a VSK-nak mínusz négyről kezdődött a mádik félidő (39–35).

Fordulás után elfogyott az ICIM, míg Williams, Harrison és Mandache két perces 10–0-s sorozattal eldöntötték a meccset (39–45, 22. perc). A folytatásban ugyan feljött az aradi alakulat kettőre (45–47), de Dobă tanítványai akkor kapcsolatak magasabb sebességi fokozatba, amikor kellett, így hamar elillant a hazaiak minden reménye.

A szatmáriaknak plusz nyolcról kezdődött az utolsó tíz perc (55–63), majd Mandache jött még két triplával (57–71), ami már olmott öntött az aradiak lábába. Zárásként, a mérkőzés utolsó másodpercében Alexandra Uiuiu adta meg a kegyelemdöfést: az alapvonal közeléből, kiszorított helyzetből csont nélkül vágott be egy három pontost, így 71–89-es eredménynél szólalt meg a meccs végét jelző sípszó.

Mindent összevetve, dicséretet érdemel a VSK, hiszen ezen a mérkőzésen Porchia Green végig a kispadon maradt, Solopova több alkalommal is irányítói poszton jelent meg, Szmutku Reni is több perc játéklehetőséget kapott, Kádár Annamária már az első félidőben is pályára lépett, szerephez jutott vére Andreea Lazăr is, míg Alexandra Uiuiu végre közelít ahhoz a teljesítményéhez, amiért a VSK-hoz szerződtették még az elmúlt szezonban. Mandache eddigi legjobb játékát jegyezte a szatmári piros-fehér mezben, 22 dobott ponttal, százszázalékos távoli dobóteljesítménnyel (3-ból 3 tripla), 6 begyűjtött lepattanóval, 2 blokkolással és 5 gólpasszal. Harrison volt a meccs MVP-je 30 ponttal, 13 begyűjtött lepattanóval (dupla-dupla), 2 assziszttal, 1 blokkal, 63 százalékos támadó dobóteljesítménnyel és százszázalékos szabaddobás teljesítménnyel (6-ból 6). Williams pedig sorozatban mindegyik meccsen hozza a „kötelező” dupla-duplát, ezúttal 20 ponttal és 14 lepattanóval. De Solopova sem marad le a dupla-dupláról: 10 pont, 10 gólpassz.

Említsük meg azt is, hogy a VSK ezen a két napon szépített a statisztikában is: a 44. ICIM elleni mérkőzésen a 17. szatmári siker született.

Most pedig következhet egy pihenő. Rá is fér a csapatra, hiszen az elmúlt tizenegy nap alatt négy meccset játszottak a lányok, ebből hármat idegenben (egyet Németországba). Természetesen mindegyiket nyerte, így sorozatban már a nyolcadik megnyert tétmérkőzésénél (öt bajnoki, egy kupameccs és két CEWL-találkozó) tart a VSK. A szünet a válogatottak Eb-selejtezői miatt van. Mint ismeretes, egyelőre csak Solopovának lesz dolga a litván nemzeti csapatban (Magyarország és Oroszország ellen játszanak), a román válogatott szövetségi kapitánya ugyanis nem hívott meg egy honi kosarast sem a VSK-tól.

A következő bajnoki mérkőzést november 19-én játssza a szatmári alakulat, akkor már a Both Katalin Sportteremben láthajtuk a lányokat a Brassói Olimpia elleni bajnokin.

Női kosárlabda, Nemzeti Liga, alapszakasz, 5. forduló

Aradi ICIM – Szatmárnémeti VSK 71–89 (20:13, 19:22, 16:28, 16:26).

ICIM (pontok száma/gólpasszok/lepattanók): Mercea (9/3/3), Tavic (19/2/2), Ciotir (2/2/3), Nagy (14/0/7), Montgomery (10/1/3), Ferenczi (8/5/4), Wingate (9/1/3). Vezetőedző: Bogdan Bulj.

VSK (pontok száma/gólpasszok/lepattanók): Harrison (30/2/13), Sfîrlea (0/0/1), Williams (20/2/14), Mandache (22/5/6), Solopova (10/4/10), Lazăr, Szmutku (2/1/0), Uiuiu (5/3/0), Kádár. Vezetőedző: Marius Dobă.