A 17. fordulót rendezik ezen a hétvégén a Forma–1-es világbajnokságban. A mezőny Indiába, Újdelhitől 50 kilométerre, Noida iparvárosában, a Buddháról elnevezett versenypályán küzd majd a pontokért. A szakértők szerint a nyomvonal hasonlít a dél–koreai pályához.
Gautama Sziddhártha herceg, vagyis Buddha bizonyára örült volna, ha tudja, hogy a nagy vallásalapítók közül róla neveznek el versenypályát. Ez is mutatja, hogy India más világ. Erre a Forma–1 mezőnye is rácsodálkozott, amikor tavaly első ízben ellátogatott az országba. Mark Webber (ausztrál, Red Bull Racing) – akit hosszasan megfurikáztatott a környéken az eltévedő taxisofőr – bevallotta, a látottak felnyitották a szemét a világra.
India az ellentétek országa, ahol egyszerre tömegek élnek viszonylagos jólétben és szörnyű nyomorban, s ahol a modern élet találkozik az évszázados hagyományokkal. A milliárdosra duzzadt népesség azonban ellenállhatatlan piacot jelent, és a Forma–1 sem halogathatta sokáig, hogy megpróbáljon betelepedni ide. Több meghiúsult kísérlet után a Hermann Tilke által tervezett új létesítmény, az Újdelhitől 50 kilométerre, Noida iparvárosában található pálya kapott szerződést.
Régen látott izgalom előzte meg az első versenyhétvégét, elsősorban azért, mert sokáig bizonytalan volt, hogy időre elkészül-e a pálya. Aztán jött egy rakás adminisztratív akadály, az országba való beutazás és a felszerelés bevitele ugyanis rendkívül körülményes folyamat, amely alól az F1 tagjai sem mentesültek. Több csapat aggódott, hogy az alkatrészeik fennakadnak a vámhatóság ellenőrzésén. A higiéniai viszonyok miatt is voltak félelmek, a Williams például néhány alkalmazottjával előzőleg végigkóstoltatta a szállodájukban lévő étterem teljes kínálatát, nehogy később kellemetlen meglepetés érjen valakit, míg a Sauber magával hozott Svájcból egy péket, hogy biztosan megfelelő kenyeret tudjanak felszolgálni a személyzetnek.
A nagydíjra végül mindenki megérkezett, de kérdés volt, hogy mekkora sikere lesz a helyiek körében az eseménynek. Ennek ellenére jól sikerült a hétvége: majdnem százezer néző tekintette meg a futamot, és a versenyzőknek tetszett a barátságos fogadtatás.
Korea folytatása
Az 5,125 kilométer hosszú pálya mintha a szezon előző helyszíne, a koreai Jeongam mintájára készült volna. „Az első szektor főleg hosszú egyeneseket tartalmaz, ezután jön egy nagyon pörgős második és harmadik szektor. Emiatt megfelelő kompromisszumot kell találni a leszorítóerő és a végsebesség között” – magyarázza Webber. A pálya második felében azonban a kanyarok mégsem követik egymást olyan közel, mint Jeongamban. További eltérés, hogy vannak jelentős szintkülönbségek is. „Indiában lejt a pálya, továbbá bukkanók is vannak rajta, míg Koreában szinte tükörsima az aszfalt” – közölte a Sauber vezető versenymérnöke, Giampaolo Dall’Ara. Sebastian Vettel (német, Red Bull Racing) szerint olyan az aszfaltcsík, mint egy „hullámvasút”. Az első lényeges emelkedőt a 3-as számú kanyarnál találjuk, ahová 14 méter magas kaptató vezet fel – a dombra felfelé haladva néhány pillanatig az égboltra meresztik a szemüket a pilóták. Maga a kanyar eléggé trükkös, könnyen megcsúszhat benne az autó, a szélessége viszont lehetővé teszi, hogy többféle íven lehessen elfordulni. Tavaly történt is bonyodalom a rajtnál, négy autó megsérült.
A kerékvetőkkel vigyázni kell a gyors sikánoknál, mert mögöttük vaskos hurkákat helyeztek el, hogy a versenyzőket óva intsék a túlzott kanyarlevágástól. Felipe Massa tavaly ennek itta meg a levét, szombaton és vasárnap is kitörte Ferrarijának felfüggesztését. Sovány vigasz számára, hogy azóta róla nevezték el azt a bizonyos rázókövet.
A motoroknak az átlagosnál picit nagyobb terhelést jelent egy kör (részben az emelkedők miatt), a padlógázos szakaszok aránya 61 százalék. A fékek szempontjából ugyanakkor nem vészes a helyzet, hiszen csak két helyen, a célegyenes és a hosszú egyenes végén kell nagy tempóról 100 km/h alá lassítani az autót.
Dupla DRS zóna
2011-ben mindössze tizennyolc feljegyzett előzés történt az Indiai Nagydíjon. Ennél kevesebbet csak két versenyen regisztráltak, ráadásul az első hét pozícióban egyetlen helycserére sem került sor a pályán. A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) ezért úgy döntött, hogy nyolcvan méterrel meghosszabbítja a hosszú egyenesben található DRS zónát, mellette pedig megmarad a másik is, a célegyenesben. Idén csupán ez lesz a második alkalom, hogy a futamon két helyen is felcsaphatja a hátsó szárnyát az, aki a mért pontokon egy másodpercnél közelebb halad az előtte lévőhöz. Az első Monzában volt.
A meteorológusok a hétvégére 30 Celsius fok feletti hőmérsékletet jeleznek. A pályát azonban ritkán használják, ezért kezdetben sok lesz rajta a kosz, de vasárnapig folyamatosan javulni fog a burkolat tapadása. Ez kihat a gumik viselkedésére is. A Pirelli a lágy és a kemény keveréket biztosítja, és kiemelten fontos, hogy a csapatok megfelelően bánjanak velük, ugyanis a Buddh pályán található a szezon egyik leghosszabb bokszutcája. A sok kerékcsere tehát a jelentős időveszteség következtében nem célravezető, ezért vélhetően a mezőny nagy része igyekszik majd kitartani a tavaly általánosnak bizonyuló kétkiállásos stratégia mellett.
Közvetítés
Indiai Nagydíj. Szombat: 3. szabadedzés, 8.30 óra (Digi Sport), időmérőedzés, 11.30 óra (m1, Digi Sport 1). Vasárnap: futam, óra 11.30 óra (m1, Digi Sport 1).
A vb állása
Pilóták
1.
Sebastian Vettel
német, Red Bull Racing
215
2.
Fernando Alonso
spanyol, Scuderia Ferrari
209
3.
Kimi Räikkönen
finn, Lotus
167
4.
Lewis Hamilton
brit, McLaren
153
5.
Mark Webber
ausztrál, Red Bull Racing
152
6.
Jenson Button
brit, McLaren
131
7.
Nico Rosberg
német, Mercedes GP
93
8.
Romain Grosjean
francia, Lotus
88
9.
Felipe Massa
brazil, Scuderia Ferrari
81
10.
Sergio Pérez
mexikói, Sauber
66
11.
Kamui Kobajasi
japán, Sauber
50
12.
Nico Hülkenberg
német, Force India
45
13.
Paul di Resta
brit, Force India
44
14.
Michael Schumacher
német, Mercedes GP
43
15.
Pastor Maldonado
venezuelai, Williams
33
16.
Bruno Senna
brazil, Williams
25
17.
Jean-Eric Vergne
francia, Scuderia Toro Rosso
12
18.
Daniel Ricciardo
ausztrál, Scuderia Toro Rosso
9
Csapatok
1.
Red Bull Racing
367
2.
Scuderia Ferrari
290
3.
McLaren
284
4.
Lotus
255
5.
Mercedes GP
136
6.
Sauber
116
7.
Force India
89
8.
Williams
58
9.
Scuderia Toro Rosso
21
Szöveg: f1hirek.hu